Αthens Finals: Κατέκτησαν την τρίτη θέση οι Καραγκούνη - Λάβδα

Οι Δήμητρα Καραγκούνη, Ευανθία Λάβδα κατέκτησαν την τρίτη θέση στο Athens Finals.

Οι Δήμητρα Καραγκούνη, Ευανθία Λάβδα επικράτησαν με 2-1 (21-11, 21-23, 16-14) των Ιφιγένεια Σαμπάτη, Αναστασία Σιρίνινα και κατέκτησαν την 3η θέση στο Athens Finals και στην τελική κατάταξη του Πανελληνίου πρωταθλήματος beach volley.

Παρά τη ζέστη οι κερκίδες στην πλατεία Συντάγματος ήταν κατάμεστες και με εξαίρεση το πρώτο σετ, ο κόσμος απόλαυσε εξαιρετικό θέαμα.

Στην εκκίνηση του αγώνα Δήμητρα και Ευανθία ήταν εντυπωσιακές και επικράτησαν με άνεση, ωστόσο η εικόνα άλλαξε από το δεύτερο σετ... Εκεί είχαμε μάχη πόντο με πόντο με τις Καραγκούνη, Λάβδα να έχουν ματς μπολ (20-19), αλλά το σετ να καταλήγει στις Σαμπάτη, Σιρίνινα.

Οι τελευταίες έφτασαν σε δικό τους ματς μπολ στο τάι μπρέικ (13-14), αλλά η Καραγκούνη έβγαλε απίθανη άμυνα και ισοφάρισε για να ακολουθήσουν άλλοι δύο πόντοι για το τελικό 16-14.