Κιέρι - Ολυμπιακός 3-0: Άφησε θετικά σημάδια

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα από την Κιέρι με 3-0 σετ στο φιλικό τουρνουά που διεξάγεται στην Ιταλία.

Το πιο δυνατό φιλικό προετοιμασίας της, με «φόντο» τη νέα αγωνιστική σεζόν, έδωσε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού αντιμετωπίζοντας την κάτοχο του περσινού CEV Cup, Κιέρι. Στον ημιτελικό του τουρνουά -φιλανθρωπικού χαρακτήρα- στο Κιέρι, ο Θρύλος ήταν ανταγωνιστικός κόντρα στην ισχυρή ιταλική ομάδα, όμως έχασε στις λεπτομέρειες τα σετ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 (25-23, 25-19, 25-23).

Σε ένα υψηλού επιπέδου «τεστ» στον ιταλικό Βορρά, οι «ερυθρόλευκες», με πολλές δοκιμές από τον Λορέντζο Μιτσέλι, τσέκαραν τις δυνάμεις τους κόντρα σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο, παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο και είχαν σε θετική βραδιά την Αμπντεραχίμ, με 16 πόντους (10 η Φαριόλ, 10 η Κούμπουρα).

Το Σάββατο (28/9) στις 15:15, ο Ολυμπιακός θα δώσει ένα ακόμα δυνατό φιλικό προετοιμασίας στην Ιταλία (εκτός τουρνουά), αυτή τη φορά κόντρα στην τουρκική Βάκιφμπανκ, ενώ την Κυριακή (29/9, 17:00), θα παίξει τον μικρό τελικό του τουρνουά, με αντίπαλο την ιταλική Πινερόλο.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-6, με την Φαριόλ, με την Αμπντεραχίμ να δίνει «αέρα» έξι πόντων (6-12). Η ιταλική ομάδα ισοφάρισε σε 14-14, με την Αμπντεραχίμ να «χτυπάει» ξανά και να «γράφει» το 17-15, με πλασέ και το 18-17. Ο Θρύλος βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω με 20-19, αλλά η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 20-20. Στη συνέχεια, η Νίζετιχ μείωσε σε 24-23, αλλά οι γηπεδούχες έφτασαν στο 1-0 σετ, με 25-23. Στο πρώτο σετ, η Αμπεντεραχίμ είχε 6/8 επιθέσεις, δηλαδή 75% στην επίθεση, καθώς και ένα μπλοκ!

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω με 12-9, αλλά ισοφάρισαν σε 13-13, με άσσο της Νίζετιχ. Η Κιέρι προηγήθηκε ξανά με +3 (18-15, 20-17), με τον Ολυμπιακό να χάνει το δεύτερο σετ (2-0), με 25-19, ενώ η Αμπντεραχίμ συνέχισε με 10/14 επιθέσεις (71%).

Στο τρίτο σετ, η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 8-8, με πάιπ, αλλά στη συνέχεια, οι Ιταλίδες έφτασαν στο +8 (18-10). Οι «ερυθρόλευκες» ωστόσο, αντέδρασαν και μάζεψαν τη διαφορά, με την Εμμανουηλίδου να κερδίζει μπλοκ και να μειώνει σε 21-20. Έπειτα, η Ντι Ιούλιο μείωσε σε 22-21, η Αμπντεραχίμ σε 23-22 και η Βάνιακ σε 24-23, αλλά η Κιέρι έφτασε στο 3-0 σετ, με 25-23.

Τα σετ (3-0, σε 1.25): 25-23, 25-19, 25-23