Δράμα - Ολυμπιακός 20-26: «Ερυθρόλευκη» πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Δράμας με 26-20 και πέρασε στους τελικούς της Handball Premier.

Στους τελικούς του πρωταθλήματος προκρίθηκε, για μία ακόμη σεζόν, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Μετά την ιστορική βραδιά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, τον τελικό του EHF European Cup με την Βάλουρ και την απώλεια του ευρωπαϊκού τίτλου στη διαδικασία των πέναλτι, ο Θρύλος επέστρεψε στην Handball Premier, επικράτησε με 26-20 της Δράμας εκτός έδρας, στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ και με 2-0 στη σειρά, «σφράγισε» το εισιτήριο για την τελική φάση (κόντρα στην ΑΕΚ).

Ο Ολυμπιακός «έκλεισε» τα πρώτα 10 λεπτά, με +3 (3-6) προβάδισμα, μετά από γκολ του Βίντα στην κόντρα (9:36). Η Δράμα ισοφάρισε σε 6-6 και στη συνέχεια, προηγήθηκε με 7-6, όμως ο Θρύλος αντέδρασε και προσπέρασε με 10-8, με τον Μιχαηλίδη, στο 23:56.

Ο Κανδύλας «έγραψε» το 12-9, στο 25ο λεπτό, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-12, αλλά ο Τζηράς διαμόρφωσε το 14-12 του ημιχρόνου (29:58).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Τζηρά να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (13-18), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (39:18).

Η Δράμα μείωσε σε 20-18, αλλά ο Ολυμπιακός «ανέβηκε» ξανά στο +5 (18-23), με τον Παπαβασίλη στην κόντρα (51:20).

Ο Τσιγαρίδας έκανε το 25-19, στο 57ο λεπτό, με τον Θρύλο να επικρατεί με 26-20, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαβασίλη (59:32).

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 5-6, 7-7, 9-11, 12-14 (ημχ.), 13-15, 13-18, 16-18, 18-21, 18-24, 20-26

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης, Χαϊτίδης 3, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Λατσάκου 1, Τοζακίδης, Τόσκας 2, Τουνγκελίδης, Ιωαννίδης, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 3, Μεσσήνης, Ντάκαρης, Κόρσακ 1, Παπαδόπουλος 1, Σίνα 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 6, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 2, Σάββας.

Διαιτητές: Θεοδοσίου- Παπούλιας, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 4/5-4/4.