Tα... χρειάστηκε αλλά ξεκίνησε νικηφόρα στη Βασιλεία ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο.11) επικράτησε του Αργεντινού Φρανσίσκο Τσερούντολο 2-1 σετ (6-3, 6-7, 7-6) αφού βρέθηκε με την «πλάτη στον τοίχο» στον πρώτο του αγώνα στο τουρνουά της Βασιλείας

Eπιβιώνοντας σε... θρίλερ (2,5 ωρών) κατάφερε να ξεκινήσει νικηφόρα στη Βασιλεία και το 500αρι τουρνουά της (σε κλειστό) ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο 11ος της παγκόσμιος κατάταξης νίκησε τον Φρανσίσκο Τσερούντολο με 2-1 σετ (6-3, 6-7, 7-6) μετατρέποντας μια εύκολη φαινομενικά επικράτηση επί του Αργεντινού (Νο30) -με τον οποίο δεν είχε ξανασυναντηθεί στο τους- σε αγχωτική.

Τα κατάφερε αφού πήγε το ματς στο τσάι μπρέικ, στο 3ο σετ, παρότι έχανε με 6-5 κι ο αντίπαλος του είχε το σερβίς.

Έτσι αύριο θ’ αντιμετωπίσει για τον 2ο γύρο της διοργάνωσης τον Μπότικ φαν ντε Ζάντσουπ.