ΠΑΕ Κηφισιάς – Λαμία 1-0: Πρόκριση από την… άσπρη βούλα

Η ΠΑΕ Κηφισιάς λύγισε την αντίσταση της Λαμίας και πήρε τη νίκη με 1-0 και ταυτόχρονα την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας

Η ΠΑΕ Κηφισιάς ήταν ανώτερη από τη Λαμία και κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει τη νίκη με 1-0 και να σφραγίσει έτσι την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Στο 3’ σουτ του Μάναλη μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ. Επτά λεπτά αργότερα, σε κεφαλιά του ίδιου παίκτη απέκρουσε με γροθιές ο Ρατόν. Η ομάδα της Φθιώτιδας έγινε απειλητική στο 17’ αλλά το σουτ του Φουρτάδο πέρασε πάνω από την εστία του Ξενόπουλου. Στο 32’ σουτ του Έμπο έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της Λαμίας. Η Κηφισιά βγήκε στην αντεπίθεση στο 41’ όμως η πάσα του Έμπο ήταν δυνατή και έφυγε άουτ. Στο 43’ φάουλ του Παντελίδη, απέκρουσε με γροθιές ο Ρατόν.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 54’ ο Παντελίδης έκανε σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Μάναλης έπιασε το σουτ, αλλά ο Ρατόν απομάκρυνε την μπάλα με τα πόδια. Οι «κυανόλευκοι» και στο 60’ έχασε κλασική ευκαιρία με τον Παντελίδη (απέκρουσε ο πορτιέρο της Λαμίας). Οι γηπεδούχοι στο 78’ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Τετέι και το εκτέλεσε εύστοχα ο Μάναλης γράφοντας το 1-0.

Στο 89’ αποβλήθηκε ο «πορτιέρο» της Λαμίας Ρατόν και κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Αντράντε για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Τσέτσιλας από την Καστοριά με βοηθούς τους Μηνούδη (Πιερίας), Οικονόμου (Αχαΐας)

ΠΑΕ ΚΗΦΙΣΙΑΣ: Ξενόπουλος, Σιλά (92’ Ρότσα), Μαζουλουξής, Σόουζα, Σωτηράκος, Σμπώκος (64’ Τετέι), Παυλάκης (64’ Σιμόν), Εμπό Κυριόπουλος (64’ Σολόα), Παντελίδης (82’ Μίλερ), Μάναλης

ΛΑΜΙΑ: Ρατόν, Σαραμαντάς, Αντράντε, Γκοτζαμανίδης (85’ Τσιάκας), Φουρτάδο, Σάντμπεργκ, Μπίκοφ, Ενρίκεζ (75’ Γκουίντο), Δοϊρανλής, Σιμόνι, Γιαννούτσος