Europa League: Με ανατροπή η Μάλμε, νίκες για Τότεναμ και Λάτσιο

Η Μάλμε νίκησε με ανατροπή 2-1 την Καραμπάκ πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (24/10). Νίκες για Τότεναμ και Λάτσιο, ισοπαλία ο Άγιαξ. Τα αποτελέσματα των αγώνων της 2ης αγωνιστικής του Europa League.

Την πρώτη της νίκη στην League Phase του Europa League πανηγύρισε η Μάλμε. Η σουηδική ομάδα άφησε πίσω της την ήττα στην πρεμιέρα από τη Ρέιντζερς (2-0) και
κέρδισε με ανατροπή 2-1 εκτός έδρας την Καραμπάκ για τη δεύτερη αγωνιστική, πριν υποδεχτεί τον Ολυμπιακό στις 24 Οκτωβρίου.

Η Μάλμε βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 15’ με το τέρμα που σημείωσε ο Ζουνίνιο. Τη «σκυτάλη» όμως στη συνέχεια πήρε ο Μποτέιμ, ο οποίος μόλις πέντε λεπτά αργότερα (20’) ισοφάρισε σε 1-2, πριν πετύχει και το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 48’ για το 1-2 της ανατροπής. Ως το φινάλε η Καραμπάκ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για να πάρει έστω τον πόντο και η Μάλμε έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της αντιπάλου της.

Τους τρεις βαθμούς πήρε και η Τότεναμ που κέρδισε εκτός έδρας την Φερεντσβάρος με 2-1, ενώ η Λάτσιο έκανε επίδειξη δύναμης στη Νις και με τον Χρήστο Μανδά να ξεκινάει βασικός κάτω από την εστία της διέλυσε με το εμφατικό 4-1 την αντίπαλό της.

Η Άντερλεχτ έφερε «τούμπα» τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και την κέρδισε 2-1, ενώ η Μίντιλαντ πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και επιβλήθηκε 2-0 της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Τέλος, ο Άγιαξ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Σλάβια Πράγας και αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με την αντίπαλό του. Μακριά από τη νίκη έμεινε και η Γαλατά Σαράι που «κόλλησε» στο 2-2 με την RFS.