Europa League: Άσος με ανατροπή και στα δύο παιχνίδια! (vid)

Στα πρώτα παιχνίδια του UEFA Europa League, Μπόντο Γκλιμτ και Άλκμααρ επικράτησαν με ανατροπή των Πόρτο και Έλφσμποργκ αντίστοιχα.

Πολύ ωραία παιχνίδια με ανατροπές, γκολ και αγωνία μας διαφύλαξε η πρεμιέρα της League Phase του UEFA Europa League.

Στη Νορβηγία, η Μπόντο Γκλιμτ έκανε την ανατροπή και νίκησε με 3-2 την Πόρτο. Ο Σάμου Ομοροντιόν πέτυχε το πρώτο, χρονικά, τέρμα της διοργάνωσης για τους Δράκους στο 8', με τον Χεγκ να ισοφαρίζει στο τέταρτο. Ο Χάουγκε έδωσε προβάδισμα στους Νορβηγούς πριν το ημίχρονο.

Στο 51' ο Μάτα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για θέατρο, αλλά αυτό δεν πτόησε την Μπόντο. Μάλιστα, πέτυχε και τρίτο γκολ στο 62', ξανά με τον Χάουγκε. Το μόνο που κατάφερε η Πόρτο ήταν να μειώσει με τον Γκουλ στο 90'.

Εξίσου συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στην Άλκμααρ και στην Έλφσμποργκ. Η ομάδα του Όσκαρ Χίλιεμαρκ πήρε το προβάδισμα με το ωραίο τέρμα του Ούμα. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Βαν Μπόμελ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Πέτερσον κι ισοφάρισε σε 1-1. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1 στο 50', με τον Χέντλουντ να ισοφαρίζει 3 λεπτά αργότερα.

Ο Τρόι Πάροτ, από την άσπρη βούλα έκανε το 3-2 για τους Ολλανδούς, σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος. Στο 86', αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους με απευθείας κόκκινη ο Χόλμεν.