Μπόρνμουθ-Άρσεναλ 2-0: Μοιραίος Σαλιμπά στη πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα!

Η Άρσεναλ ηττήθηκε με 2-0 από τη Μπόρνμουθ και γνώρισε την πρώτη της ήττα φέτος. Αναλυτικά αποτελέσματα και βαθμολογία.

Δεν θα μπορούσαν να πάνε τα πράγματα χειρότερα για την Άρσεναλ σήμερα. Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος με 2-0 εκτός έδρας από την Μπόρνμουθ, σε ένα παιχνίδι όπου όλα τις πήγαν στραβά.

Αρχικά, η Άρσεναλ έμεινε με 10 παίκτες στο 30' λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Σαλιμπά. Ο Γάλλος αμυντικός έκανε μαρκάρισμα ως τελευταίος παίκτης, κάτι που σημαίνει ότι θα τιμωρηθεί για έναν αγώνα. Αυτός είναι απέναντι στη Λίβερπουλ του Άρνε Σλοτ.

Στο δεύτερο μέρος, παρά τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε, η ομάδα του Άντονι Ιραόλα πήρε το προβάδισμα. Σκόρερ ο Κρίστι, που είχε μπει στον αγώνα 6 λεπτά νωρίτερα. Λιγότερο από δέκα λεπτά μετά, τα πράγματα απλοποιήθηκαν. Ο Κλάιφερτ κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Γκάμπριελ, ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.