Premier League: Με ανατροπή Γιουνάιτεντ και Λέστερ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με ανατροπή 2-1 την Μπρέντφορντ και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Τρίποντο και η Λέστερ (2-3) κόντρα στη Σαουθάμπτον, η οποία είχε προηγηθεί με 2-0. Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Τα χαμόγελα επέστρεψαν στις τάξεις της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα στα τρία προηγούμενα παιχνίδια τους στην Premier League, γύρισαν «σελίδα» και κέρδισαν 2-1 την Μπρέντφορντ στο «Ολντ Τράφορντ» για την 8η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το «Θέατρο των Ονείρων» στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου (45’+5’) με το τέρμα που σημείωσε ο Πίνοκ με κεφαλιά (0-1). Στην επανάληψη όμως, η Γιουνάιτεντ ανέβασε την απόδοσή της και με κορυφαίο τον Γκαρνάτσο πέτυχε τελικά την ανατροπή και πήραν το τρίποντο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (47’) ο Αργεντινός εξτρέμ ισοφάρισε 1-1 από έξοχη ασίστ του Ράσφορντ, ενώ στο 63’ από πάσα του Μπρούνο Φερνάντες ο Χόιλουντ με έξοχο πλασέ έγραψε και το 2-1, που έμελλε να παραμείνει ως το φινάλε.

Πέραν αυτών, τρίποντο με ανατροπή πανηγύρισε και η Λέστερ στο παιχνίδι κόντρα στη Σαουθάμπτον στο «Σεν Μέρις» (2-3). Οι «άγιοι» προηγήθηκαν 2-0 στο ματς, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την παρθενική τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «αλεπούδες» πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή στην επανάληψη και με γκολ του Αγιού στο 98’ πήραν τελικά τη νίκη με 2-3, αποτέλεσμα που κράτησε έτσι την Σαουθάμπτον στη ζώνη του υποβιβασμού.

Τέλος, η Μπράιτον με γκολ του Γουέλμπεκ κέρδισε 1-0 τη Νιουκάστλ στο «Σεν Τζέιμς Παρκ» και συνεχίζει τις υψηλές της «πτήσεις» στην κατηγορία, όπως επίσης και η Άστον Βίλα που επιβλήθηκε 3-1 της Φούλαμ στο Λονδίνο.