Serie A: Με Λουκάκου στο +4 η Νάπολι, νίκη με ανατροπή η Βερόνα

Με τον Λουκάκου να καταγράφει γκολ και δύο ασίστ η Νάπολι κέρδισε 3-1 την Κόμο και ξέφυγε στο +4 στην κορυφή της Serie A από τη δεύτερη Γιουβέντους. Νίκη και η Βερόνα, 2-1 με ανατροπή τη Βενέτσια. Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Η Νάπολι έδωσε συνέχεια στα θετικά της αποτελέσματα στη Serie A και αποσπάστηκε με τέσσερις πόντους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα από τη δεύτερη Γιουβέντους. Οι «παρτενοπέι» επιβλήθηκαν 3-1 της Κόμο στον ιταλικό νότο στον αγώνα που άνοιξε την «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής, με τον Ρομέλου Λουκάκου να είναι μεγάλος πρωταγωνιστής στο ματς.

Ο Βέλγος επιθετικός έδωσε την ασίστ μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα στον νεοαποκτηθέντα ΜακΤόμινεϊ για το 1-0 των Ναπολιτάνων, αλλά λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (43’) ήρθε η απάντηση των φιλοξενούμενων με τον Γκαμπριέλ Στρεφέτσα να γράφει το 1-1.

Στην επανάληψη η Νάπολι συνέχισε να πιέζει για το δεύτερο γκολ και στο 53’ πέτυχε τελικά τον στόχο της με τον Λουκάκου να πετυχαίνει με πέναλτι το 2-1, ο οποίος έδωσε και την ασίστ στο 86’ στον Ντέιβιντ Νέρες για το τελικό 3-1.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι, η Βερόνα γύρισε «σελίδα» μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες και επικράτησε 2-1 της Βενέτσια.

Η τελευταία άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Οριστάνιο, αλλά η Βερόνα ισοφάρισε στο 9’ με τον Τένγκστεντ και στο 81’ πέτυχε και το 2-1 της ανατροπής με το αυτογκόλ του Γιόρονεν.