Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 2-2: Δεν χάνει ούτε τώρα!

Με γκολ του Στόουνς στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Άρσεναλ.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, με πάθος, ένταση, γκολ και έντονα συναισθήματα, Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις, με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Το γκολ του Στόουνς στο 90+8 έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, που έχασε τον Ρόντρι. Ένα μεγάλο κρίμα για τους κανονιέρηδες, που έχασαν στο τελευταίο λεπτό μια νίκη τίτλου.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα προηγήθηκε στο σκορ με τον Έρλινγκ Χάλαντ. Ο Νορβηγός επιθετικός έφτασε τα 100 τέρματα με τη φανέλα των Πολιτών. Στο 21' αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Ρόντρι κι από κει ξεκίνησαν τα δύσκολα.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς την ισοφάρισε στο 22' χάρη στο υπέροχο σουτ του Καλαφιόρι. Πρώτο γκολ του Ιταλού με τους κανονιέρηδες. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκάμπριελ πήρε την κεφαλιά κι ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Στο όγδοο λεπτό του έξτρα χρόνου, η Άρσεναλ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Τροσάρ με δύο κίτρινες. Αυτό οδήγησε σε ένα δεύτερο μέρος όπου η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα αμυνόταν μαζικά, με την Σίτι να μην έχει αντίδοτο. Μόνο δύο φορές απείλησε με αξιώσεις, αλλά ο Ράγια ήταν εκεί.

Όμως, στο 90+8, ο Σίλβα έκανε το σουτ, ο Ισπανός απέκρουσε, με τη μπάλα να πάει στον Στόουνς. Ο Άγγλος σκόραρε και ισοφάρισε σε 2-2.

TO ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ (21/9)

Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 0-3 (4’, 18’ Τζάκσον, 47’ Πάλμερ)

Τότεναμ – Μπρέντφορντ 3-1 (8’ Σολάνκε, 28’ Τζόνσον, 85’ Μάντισον – 1’ Εμπεμό)

Σαουθάμπτον – Ίπσουιτς 1-1 (5’ Ντίμπλινγκ – 90’+5’ Μόρσι)

Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 3-0 (26’, 38’ Ντίας, 37’ Νούνιες)

Λέστερ – Έβερτον 1-1 (74’ Μαβιντίντι - 12’ Εντιαγέ)

Φούλαμ – Νιούκαστλ 3-1 (5’ Χιμένες, 22’ Σμιθ Ρόου, 90’+2’ Νέλσον – 46’ Μπαρνς)

Άστον Βίλα – Γουλβς 3-1 (73’ Γουότκινς, 88’ Κόνσα, 90’+4’ Ντουράν - 25’ Κούνια)

Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

ΚΥΡΙΑΚΗ (22/9)

Μπράιτον – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-2 (42’ Χίνσεγουντ, 45’ Γουέλμπεκ - 13’ πέν. Γουντ, 70’ Σόσα)

Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 2-2 (9' Χάλαντ, 90+8 Στόουνς/ 22' Καλαφιόρι, 45+1 Γκάμπριελ)