Γκλάντμπαχ - Λεβερκούζεν 2-3: Αγχωτική πρεμιέρα για τις «ασπιρίνες»

Η Λεβερκούζεν επικράτησε εκτός έδρας της Γκλάντμπαχ με 3-2 για την πρεμιέρα της Bundesliga.

Αν και προηγήθηκε με 2-0 η Λεβερκούζεν, είδε την Γκλάντμπαχ να την ισοφαρίζει στο «Borussia Park», αλλά με το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι, ο Βιρτς της χάρισε τη νίκη με 3-2, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της σεζόν στην Bundesliga.

Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε στο 12ο λεπτό, με τον Γκρανίτ Τζάκα και στο 38΄ ο Φλοριάν Βιρτς διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Στο 42΄ ο Τιμ Κλάιντινστ της Γκλάντμπαχ είδε το γκολ του να μην μετράει μετά τη χρήση VAR.

Κι αφού ήταν... απαρηγόρητοι στο ημίχρονο οι παίκτες της Γκλάντμπαχ, επέστρεψαν από τα αποδυτήρια αποφασισμένοι και απάντησαν με δύο γκολ.

Οι γηπεδούχοι έμειναν αρχικά «ζωντανοί» με το γκολ του Νίκο Ελβέντι στο 59ο λεπτό. Δεν έπαψαν να κυνηγούν την ισοφάριση, η οποία ήρθε εν τέλει χάρη στον Τιμ Κλάιντινστ, στο 85ο λεπτό.

Όμως ο Φλοριάν Βιρτς δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Ο παίκτης της Λεβερκούζεν κέρδισε πέναλτι στο 90' + 10' και παρότι αστόχησε στη συνέχεια πήρε το «ριμπάουντ» χαρίζοντας έτσι τη νίκη στους περσινούς πρωταθλητές.