La Liga: Έσωσε την παρτίδα η Αθλέτικ Μπιλμπάο (2-2)

Η Ατλέτικο Μπιλμπάο βρέθηκε στο 47’ να χάνει με 2-0 στην έδρα της από την Οσασούνα, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2

Στραβοπάτησε στο γήπεδό της η Ατλέτικο Μπιλμπάο και παραχώρησε ισοπαλία (2-2) στην μαχητική Οσασούνα. Οι Βάσκοι στο 47’ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ (το δεύτερο στο 96') και να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Η Ατλέτικο Μπιλμπάο με την απώλεια των δύο βαθμών ελαχιστοποίησε τις ελπίδες για συμμετοχή της στο Champions League.

Στο 40’ ο Ραούλ Γκαρσία έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και στο 47’ ο Ρούμπεν Γκαρθία σημείωσε το 0-2. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 58’ καθώς ο Γουίλιαμς έκανε το 1-2. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βιλαλίμπρε διαμόρφωσε το τελικό 2-2.