Serie A: Μπολόνια - Μίλαν 0-2: Με συνοπτικές διαδικασίες οι «ροσονέρι»

Στο πρώτο 20λεπτο η Μίλαν καθάρισε το ματς στην Μπολόνια (0-2) και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Serie A

Με συνοπτικές διαδικασίες η Μίλαν πέρασε από την Μπολόνια (0-2) στην πρεμιέρα της Serie A και ξεκίνησε με το δεξί τις εγχώριες υποχρεώσεις στη σεζόν. Οι «ροσονέρι» μπήκαν με το γκάζι πατημένο, πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο με τους Ολιβιέ Ζιρού (11') και Κρίστιαν Πούλισικ (21') και στη συνέχεια απλά διαχειρίστηκαν υο υπέρ τους προβάδισμα.

Σε αποπνικτική ατμόσφαιρα από την ζέστη, όπου οι παίκτες αποφάσισαν να μείνουν στον αγωνιστικό χώρο αντί να αποσυρθούν στα αποδυτήρια, όπου φέρεται να υπήρχε και πρόβλημα με τον κλιματισμό (!), η ομάδα του Στέφανο Πιόλι άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων στην επανάληψη και έφθασε με σχετική άνεση στην τελική επικράτηση.

Το προφίλ της πρεμιέρας
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (19/8): Έμπολι – Βερόνα 0-1, Φροζινόνε – Νάπολι 1-3, Τζένοα – Φιορεντίνα 1-4, Ίντερ – Μόντσα 2-0
ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (20/8): Ρόμα – Σαλερνιτάνα 2-2, Σασουόλο – Αταλάντα 0-2, Λέτσε – Λάτσιο 2-1, Ουντινέζε – Γιουβέντους 0-3
ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ (21/8): Τορίνο – Κάλιαρι 0-0, Μπολόνια – Μίλαν 0-2