Bundesliga: Άνετο τρίποντο η Μπάγερν, από κοντά η Ντόρτμουντ

Η Μπάγερν νίκησε 3-0 την Μπόχουμ στο Μόναχο και παρέμεινε στην κορυφή της Bundesliga. Στο κυνήγι των Βαυαρών η Ντόρτμουντ, που κέρδισε 2-0 τη Βέρντερ Βρέμης. Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Την πρώτη της εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα μέσα στο 2023, μετά από δύο σερί ισοπαλίες στα προηγούμενα παιχνίδια της, πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου και συνεχίζει μόνη πρώτη στην Bundesliga.

Οι Βαυαροί κέρδισαν 3-0 την Μπόχουμ για την 20η αγωνιστική και με το τρίποντο αυτό έφτασαν τους 43 πόντους στο «ρετιρέ» της κατάταξης. Το σκορ για τους πρωταθλητές άνοιξε ο Μίλερ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (41’), ενώ στην επανάληψη Κομάν (64’) και Γκνάμπρι (73’ με πέναλτι) «σφράγισαν» το τρίποντο.

Για την Μπόχουμ ο Πιερ Κούντε, που αγωνίζεται δανεικός από τον Ολυμπιακό, ξεκίνησε στο βασικό σχήμα και αντικαταστάθηκε στο 85’ από τον Πάτρικ Οστερχάγκε.

Στο κυνήγι των Βαυαρών παραμένει η Μπορούσια Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί έφυγαν με το τρίποντο από τη Βρέμη, επικρατώντας 2-0 της Βέρντερ και βρίσκονται στο -3 από τους πρωταθλητές. Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο 45λεπτο, ο Μπάινο-Γκίτενς έκανε το 0-1 στο 67’ και στο 85’ ο Μπραντ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Στα υπόλοιπα ματς από το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής, η Λεβερκούζεν νίκησε 3-1 τη Χόφενχαϊμ και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της κατάταξης, ενώ η Φράιμπουργκ αν και βρέθηκε να χάνει από τη Στουτγκάρδη, τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 με τα δύο πέναλτι του Γκρίφο (60’ και 84’).

Για τη Στουτγκάρδη ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος μπήκε ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά της συνάντησης. Τέλος, η Μάιντς νίκησε 3-1 την Άουγκσμπουργκ και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.