Champions League: Πέρασε από το Βέλγιο η Ντόρτμουντ - Λυτρώθηκε στο τέλος η Παρί (highlights)

Η Ντόρτμουντ νίκησε εκτός έδρας την Κλαμπ Μπριζ με 3-0, ενώ η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε δύσκολα της Τζιρόνα με 1-0 για τη League Phase του Champions League.

Η επανάληψη του προπέρσινου τελικού της διοργάνωσης στην Κωνσταντινούπολη, αυτή την φορά δεν ανέδειξε νικητή, με την Ίντερ να φεύγει με την λευκή ισοπαλία από την έδρα της Μάντσεστερ Σίτι, ενώ το ματς της Παρί Σεν Ζερμέν με την Τζιρόνα είχε φινάλε θρίλερ με τους πρωτευουσιάνους να νικούν στο τέλος με 1-0.

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε το ολέθριο λάθος του γκολκίπερ των Ισπανών, Κατσανίγκα, ο οποίος μετά το γύρισμα του Νούνο Μέντες είδε τη μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του και με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Λουίς Ενρίκε μπήκε με το... δεξί στη διοργάνωση.

Η Σέλτικ εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική που παίρνει από την έδρα της και με δύο γκολ στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων έκανε το καθήκον της απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβας, νικώντας με 5-1.

Με μπροστάρη τον Γκίτενς, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ η Ντόρτμουντ άλωσε την έδρα της Κλαμπ Μπριζ με 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκιρασί με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Ο Χρήστος Τζόλης ήταν στο αρχικό σχήμα των γηπεδούχων, που είχαν αρκετές ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι στο 12' με τον Βετλέσεν.