Κύπελλο Ελλάδας γυναικών: Ο Ολυμπιακός πέρασε απ' τον Βύρωνα!

Ο Ολυμπιακός 71-65 τον Αθηναϊκό και συνεχίζει στο Κύπελλο

Ο νέος είναι ωραίος, ο παλιός όμως είναι αλλιώς! Ο Ολυμπιακός καλύτερος στα κρίσιμα σημεία κέρδισε στον Βύρωνα 71-65 τον φιλόδοξο φέτος Αθηναϊκό και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αμύντα.

Χέμπε, Τόμπιν και Χριστινάκη πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού. Για τον Αθηναϊκό ξεχώρισαν Σέπαρντ και Σταμάτη.

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν καλό ξεκίνημα στο ματς και έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο προηγούμενες με 17-10. Οι γηπεδούχες ισορρόπησαν το παιχνίδι στη συνέχεια και το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες (33-33).

Ο Αθηναϊκός ξέφυγε και με πέντε πόντους στην γ’ περίοδο, όμως τα κορίτσια του Ολυμπιακού έδειξαν χαρακτήρα και ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ (58-53 στο 30’).

Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν και στο +9, για να μειώσει η ομάδα του Βύρωνα σε 62-67. Τόμπιν και Λάμπερτ όμως έκαναν το 62-71, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Τελικό σκορ 65-71 υπέρ του Ολυμπιακού!

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Αναστασίου-Κουτίβης
Δεκάλεπτα: 10-17, 33-33, 53-58, 65-71
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γκουγκουτούδης): Σταμάτη 17(2τρ., 3κοψ.), Μαρίνη 4, Βιντσιλαίου 11, Κατσαμούρη, Κορρέ 3(1), Γεροστεργίου 1 (4ασ.), Πάγκαλος, Ταμπάκου 2, Λόβιλ 5, Σέπαρντ 22 (18ρ., 3κλ.).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Χέμπε 17(2), Ράτζα 9(1), Πηλακούτα 2, Σπυριδοπούλου 5(1), Σύρρα, Καρλάφτη 3(1), Λάμπερτ 6, Χριστινάκη 13 (8ρ.), Κολλάτου 2, Τόμπιν 14 (13ρ., 5ασ., 3κλ.).