Μπάγερν - Ολυμπιακός 84-80: «Αυτοκτόνησε» στο Μόναχο (highlights)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου με 84-80 για την πέμπτη αγωνιστική της EuroLeague.

Tην ήττα με 84-80 γνώρισε ο Ολυμπιακός στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +11 (32-43) στο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να χάσουν.

Ο Βεζένκοφ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, αλλά στο τέλος αστόχησε σε δύο κρίσιμες επιθέσεις. Για τους Βαυαρούς ο Έντουαρντς με 30 πόντους έκανε την διαφορά.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Φουρνιέ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ η Μπάγερν μπήκε στο ματς με τους Μπαμπ, Έντουαρντς, Ομπστ, Φόγκτμαν και Μπούκερ. Οι Πειραιώτες είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, έβρισκαν πόντους μέσα στη ρακέτα, με τον Βούλγαρο να διαμορφώνει το 2-8 στο 3'. Οι Γερμανοί όμως αντέδρασαν αμέσως. Τιμωρούσαν τα λάθη και το βιαστικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, Φόγκτμαν και Έντουαρντς βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, φτάνοντας στο +5 (11-6) στο 5'. Ο αρχηγός των Πειραιωτών ήταν σε καλή μέρα, είχε ήδη 3 ασίστ, ενώ έβαζε και τρίποντα, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (15-15 στο 8'). Το τέλος της περιόδου βρήκε την Μπάγερν να προηγείται με 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με Βιλντόζα, Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Ράιτ, με τον Αργεντινό γκαρντ να έχει κέφια. Σκόραρε με μπάσιμο, έβαλε τρίποντο, μοίραζε απλόχερα ασίστ, με τον Ντόρσεϊ να φέρνει το σκορ στα ίσα (28-28) στο 15'. Ο Μπούκερ ακολούθως διαμόρφωσε το 32-28, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο ματς. Ο Ράιτ τέλειωνε τις φάσεις στον αιφνιδιασμό, Ντόρσεϊ-Βιλντόζα έβρισκαν στόχο από την περιφέρεια, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, με τον Πίτερς να φέρνει τη διαφορά στο +11 (32-43). Ο Ολυμπιακός μέτρησε επί μέρους σκορ 12-24 στη δεύτερη περίοδο, έχοντας εκείνος πλέον τον έλεγχο του ρυθμού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τους Γερμανούς να απαντούν με επί μέρους σκορ 27-18, μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (59-61) στο 30'. Ο Μπαμπ βρήκε στόχο από την περιφέρεια, ο Έντουαρντς ήταν... ζεστός στην επίθεση και με σερί πόντους μείωσε τη διαφορά στο σκορ σε 47-49. Ο Ουόκαπ έδωσε... ανάσα με τρίποντο (47-52), αλλά ο Μπούκερ έβρισκε λύσεις μέσα στη ρακέτα. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια σκόραρε κυρίως με βολές του Βεζένκοφ, το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με το 59-61 να είναι το σκορ στο 30'. Σε ένα δεκάλεπτο που οι Πειραιώτες προβλημάτισαν με την απόδοσή τους, ειδικά στην άμυνα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Έντουαρντς και Μπούκερ συνέχισαν να «πληγώνουν» την ομάδα του Πειραιά, όμως δύο διαδοχικά τρίποντα των Τάιλερ Ντόρσεϊ και Σακίλ ΜακΚίσικ έδωσαν λύση επιθετικά (66-71, 34'). Στη συνέχεια όμως, η αδράνεια στην άμυνα και οι κακές επιλογές στην επίθεση επέτρεψαν στους γηπεδούχους εννέα αναπάντητους πόντους (75-71, 36') με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι. Δύο σερί τρίποντα των Ουόκαπ και Ντόρσεϊ μείωσαν στον πόντο (79-78 38'), όμως ο Νέιπιερ ευστόχησε σε ένα κρίσιμο τρίποντο (82-78), την στιγμή που ο Σάσα Βεζένκοφ αστόχησε σε δύο δικές του προσπάθειες στην «εκπνοή», με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 84-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 32-43, 59-61, 84-80.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χέρμπερτ): Γουάιλερ-Μπαμπ 10 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 λάθος), Ντα Σίλβα 2 (3 ριμπάουντ) , Έντουαρντς 30 (10/14 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Φόγκτμαν 6 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Νέιπιερ 10 (2/6 τρίποντα), Κρατσένκοφ 1 , Ομπστ 3 (1/4 τρίποντα), Μπράνκοβιτς 2, Μπούκερ 20 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ράιτ 10 (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) , Βιλντόζα 8 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ) , Φαλ 8 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοφ 16 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Παπανικολάου 8 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Ντόρσεϊ 12 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) , ΜακΚίσικ 3 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 λάθος) , Φουρνιέ 4 (0/3 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 24/37 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 9/13 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 12/17 βολές, 34 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 μπλοκ