Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 82-71: Πρεμιέρα με το... αριστερό

Ο Ολυμπιακός τα έκανε... θάλασσα στην τελευταία περίοδο και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη (82-71) στην πρεμιέρα - Κορυφαίος ο Μπάλντγουϊν (19π), το πάλεψαν ΜακΚίσικ (13π) και Ράιτ (15π).

Ο Ολυμπιακός ήταν καλός για περίπου τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέλος φάνηκε να πνίγεται σε μία κουταλιά νερό. Γνώρισε την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε στην Πόλη ξεκινώντας με το... αριστερό τις υποχρεώσεις του στην EuroLeague.

Το ματς

Το μέγεθος της Φενέρμπαχτσε μέσα στη ρακέτα έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος ήταν εκείνος που άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα μας (4-2), που δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -4 (17-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Σακίλ Μακίσικ που μπήκε στην επιθετική εξίσωση της ομάδας, ευστοχώντας μάλιστα και σε ένα εντυπωσιακό buzzer beater τρίποντο (26-19), έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Οι «ερυθρόλευκοι» αρχικά ισοφάρισαν με τον Μόουζες Ράιτ να καρφώνει στο τρανίζισον (28-28) και στην πορεία προσπέρασαν (30-32) με τον Γουόκαπ να τελειώνει τον αιφνιδιασμό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +4 (32-36).

Στην τρίτη περίοδο, τα απανωτά λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν αρχικά την ευκαιρία στην Φενέρ να επιβάλει τον ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (44-42, 22'), όμως ο Μόουζες Ράιτ είχε «απάντηση» επιθετικά για τους «πειραιώτες» κρατώντας τους κοντά στο σκορ. Η προσπέραση ήρθε δια χειρός Εβάν Φουρνιέ στο 27' (52-54). Τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ κόστισαν στην ομάδα μας που έκλεισε το δεκάλεπτο στο -1 (57-56). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Φίλιπ Πετρούσεφ προστέθηκε στην επιθετική εξίσωση της ομάδας μας που έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 33' με τον Μακίσικ να ευστοχεί σε 2 ελ. βολές. Η Φενέρ όμως εκμεταλλεύτηκε την αμυντική μας ολιγωρία και «έτρεξε» ένα σερί 8-0 που την έθεσε επικεφαλής του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήραν τη νίκη με 82-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 19 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλμπεκιν, Μέλι 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σανλί 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χέιζ 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Χολ 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πιερ 2, Γκούντουριτς 4 (1/5 σουτ), Ζάγκαρς 3 (3/4 βολές), Κόλσον 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιρτς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ράιτ 15 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα 2, Βεζένκοβ 11 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/1 τρίποντο), Ντόρσεϊ 6 (1/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Πίτερς 2, Πετρούσεβ 9 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 13 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φουρνιέ 5 (1/2 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 22/37 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 17/22 βολές, 44 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/40 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 19/21 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, 22 φάουλ