Εθνική Νέων Ανδρών: Φοβήθηκε πάλι τους Γάλλους... (highlights)

Η Εθνική Νέων Ανδρών δεν τα κατάφερε ξανά κόντρα στη Γαλλία (57-69) και θα παίξει για το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στο Βέλγιο

Πληρώνοντας το πολύ κακό της πρώτο ημίχρονο, η Εθνική Νέων Ανδρών ηττήθηκε -όπως και πέρυσι- από τη Γαλλία με 69-57 στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού U20 στη Γκντίνια της Πολωνίας και θα παίξει αύριο (19.00) στον μικρό τελικό. Αντίπαλος για το χάλκινο μετάλλιο, κι εδώ όπως πέρυσι στην Κρήτη, το Βέλγιο που έχασε απ’ τη Σλοβενία με 91-79.

Το ξεκίνημα λοιπόν ήταν πάρα πολύ άσχημο για την Εθνική μας, που προτού καταλάβει τι γίνεται, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-2 στο 4ο λεπτό, αναγκάζοντας τον Κώστα Παπαδόπουλο να πάρει αμέσως τάιμ άουτ. Οι Γάλλοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και πήγαν στο 21-4, με την Εθνική μας εκεί να σηκώνει κεφάλι και να μειώνει σε 21-11, που ήταν και το σκορ της α’ περιόδου. Η Ελλάδα μπόρεσε να συγκρατήσει την ορμή των Γάλλων.

Δεν είχε συνέχεια όμως η αντεπίθεση της Εθνικής, με τους Γάλλους να ξεφεύγουν και πάλι στην έναρξη της β’ περιόδου (31-11). Οι «μπλε» πήγαν στο 37-13 και λίγο μετά στο 45-16. Με τη διαφορά να φτάνει τους 30, το ημίχρονο έκλεισε στο 47-17. Τραγικά ποσοστά για τους διεθνείς μας (3/13 δίποντα, 2/11 τρίποντα) και πολλά λάθη (15). Κυριαρχία των Γάλλων στους αιθέρες (26-11 τα ριμπάουντ).

Η Εθνική μπήκε καλά στην επανάληψη και με δυο τρίποντα του Σαμοντούροβ, μείωσε σε 47-23. Με νέο δικό του τρίποντο και γκολ-φάουλ του Καρακώστα, η διαφορά έπεσε κάτω απ’ τους είκοσι (48-29). Στο 30’ το σκορ 59-43, με την ελληνική ομάδα χωρίς άγχος να βγάζει ένα μέρος των δυνατοτήτων της.

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου κάναμε το 59-45 και θα μπορούσαμε να πλησιάσουμε ακόμη περισσότερο, αλλά δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες που μας δόθηκαν. Η Γαλλία κράτησε τη διαφορά ασφαλείας και έφτασε στη νίκη με 69-57.

Διαιτητές: Τσιουλίν (Ρουμανία), Ματσιούλις (Λιθουανία), Παδρός (Ισπανία)

Δεκάλεπτα: 21-11, 47-17, 59-43, 69-57

Γαλλία (Βιζάντ): Φίσερ 2, Ντομόν 6, Μπρενά-Σεμίλ 2, Παρμεντελό 4, Ντιαβαρά 10, Μπουζίντι 8, Περίν 10 (8ρ., 5ασ.), Πιέρ-Ζουστίν, Τζελά-Ντιακενό 7, Χαμόν 10, Πεντά 8, Ενγκόι 2.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 10 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Πλώτας 2, Κωνσταντινίδης 5, Καπετάκης 1, Παρασκευόπουλος 8 (1), Μπουντούρης, Βασιλείου, Χιτικούδης 8 (10 ριμπ.), Σαμοντούροβ 16 (4/6 τριπ., 6 ριμπ.), Καμπερίδης, Ιωάννου 4 (1), Ζούγρης 3.