Λαύριο - Κολοσσός 74-82: Σεφτέ στις νίκες με σπουδαία ανατροπή (highlights)

Ο Κολοσσός άλωσε το Λαύριο με 82-74 για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

Ο Κολοσσός πανηγύρισε την πρώτη φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου με 82-74. Παράλληλα αυτή ήταν πρώτη νίκη του Σιγάλα ως πρώτος προπονητής.

Το Λαύριο, που παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, κυριάρχησε στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και με επιμέρους σκορ 17-2 πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 14 πόντων (43-29). Ο Βασίλης Μουράτος με 10 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος.

Ο Κολοσσός μπήκε… μεταμορφωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και με εξαιρετική άμυνα και ρυθμό ανέτρεψε το προβάδισμα του Λαυρίου και με επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 32-15 έβαλε τις βάσεις της επικράτησης του. Στο τέλος της περιόδου οι «θαλασσί» ήταν μπροστά στο σκορ με 61-58.

Ο Γιάννης Χατζηνικόλας, που πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο 9 πόντους με ένα τρίποντο, ο Άντριου Γκάουντλοκ ο οποίος στο ίδιο διάστημα σκόραρε 8 πόντους και ο Τάιλερ Νέλσον που πέτυχε δύο τρίποντα στα τελευταία 1’ 33’’ της τρίτης περιόδου ήταν οι πρωταγωνιστές της ανατροπής των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τρίποντο του Ταζ Σέρμαν μείωσαν στο καλάθι (67-65) με 4’ και 39’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Δύο τρίποντα του Νέλσον (72-65) 3’ και 27’’ πριν την λήξη και του Ιωσήφ Κολοβέρου (77-69) με 1’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος του ματς, «σφράγισαν» την πρώτη νίκη του Κολοσσού.

Οι «θαλασσί» δεν έκαναν ούτε ένα λάθος στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσαν την συνάντηση με μόλις 5, ενώ είχαν 41% στα τρίποντα με 10/24 σουτ. Ο Γκάουντλοκ με 17 πόντους και 6 ασίστ ήταν συνολικά ο κορυφαίος του Κολοσσού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 43-29, 58-61, 74-82

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουράτος 19 (1/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γόντικας 11 (4/9 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Βον 3 (1/8 σουτ, 11 ριμπάουντ), Φόρεστ 3 (1/3 τρίποντα), Σλέιτερ 4, Τσάμης, Γκρίφιν 12 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Σέρμαν 10 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Ζάρας, Γουαχάμπ 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 17 (7/11 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Ορτίθ 6 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κολοβέρος 8 (1), Τσαϊρέλης, Ντανουσέβιτσους 11 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Νέλσον 9 (3/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Οκόρο 5 (1/7 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 2, Χατζηνικόλας 11 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μπιλλής 11 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Κουρουπάκης

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 18/35 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 17/19 βολές, 45 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 16 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 18/41 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 16/23 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 5 λάθη, 20 φάουλ.