Ηρακλής - Ολυμπιακός 90-96: Δια πυρός και σιδήρου στην παράταση! (highlights)

Ο Ολυμπιακός πήρε δύσκολη νίκη (90-96) επί του εξαιρετικού Ηρακλή στην παράταση (78-78) - Πρώτος σκόρερ ο Βεζένκοφ (15π), έστειλε το ματς στον έξτρα χρόνο ο Παπαδάκης με τρίποντο στην εκπνοή.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στο ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά για να τα καταφέρει πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Θεσσαλονίκη. Ο Ηρακλής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, έβαλε δύσκολα στους Πειραιώτες και με ένα «καυτό» buzzer-beater τρίποντο του Παπαδάκη, έστειλε το ματς στην παράταση (78-78). Στον έξτρα χρόνο, όμως, οι Πειραιώτες συμπεριφέρθηκαν ώριμα, ήταν ουσιαστικοί και έφτασαν στη νίκη (90-96), η οποία τους κράτησε μόνους πρώτους στη βαθμολογία.

Οι Πειραιώτες, βέβαια, είχαν προβλήματα. Ο Κώστας Παπανικολάου τέθηκε νοκ-άουτ από το ματς στο πρώτο λεπτό, εξαιτίας τραυματισμού του στο γόνατο. Σε συνδυασμό και με την απουσία του Χασάν Μάρτιν, με τον Βασίλη Χρηστίδη να τον αντικαθιστά, οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει μέρος της δυναμικής τους. Προηγήθηκαν βέβαια με +16 (36-52) στο 26', αλλά ο Ηρακλής στη συνέχεια αντέδρασε, διεκδικώντας το ματς μέχρι το τέλος.

Ο Ολυμπιακός είχε για πρώτο σκόρερ τον Σάσα Βεζένκοφ (15 πόντοι με 6/9 δίποντα), έκανε καλό ξεκίνημα ο Μιχάλης Λούντζης (9π, 4ρ, 2ασ), ήταν πολύτιμη και η παρουσία του Μουσταφά Φαλ (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) μέσα στη ρακέτα. Από τον Ηρακλή έκανε τρομερή εμφάνιση ο Γιάννης Αγραβάνης (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ενώ ήταν πολύτιμος και ο Τόνι Ντάγκλας (15 πόντοι).

Το ματς

Κάκιστα ποσοστά στα σουτ 3π. και αλλεπάλληλα λάθη δεν επέτρεψαν τους «ερυθρολεύκους» να βρουν ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισαν προηγούμενοι με +2 (13-15), χάρη σε τρίποντο στην εκπνοή του Μιχάλη Λούντζη.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να μην «πιάνει» υψηλά επίπεδα απόδοσης, παρόλα αυτά μπόρεσε βασιζόμενος στην άμυνά του, αλλά και την περιφερειακή ευστυχία του Λούντζη να πάρει μια διαφορά 7π. (29-36 στο 18’). Ο Ηρακλής, ωστόσο, απάντησε με ένα σερί 5-0 και μείωσε στο καλάθι (34-36) στο 20’.

Η είσοδος του Κώστα Σλούκα συνέβαλε ώστε να βελτιωθεί επιθετικά η εικόνα της ομάδας μας. Οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα, πήγαν σε καλές επιθετικές επιλογές και με ένα επί μέρους σκορ 16-2, βρέθηκαν στο +16 (36-52 στο 26’). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη...

Κάκιστες επιλογές, αμυντικά κενά και λάθη επέστρεψαν στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο ματς (63-63) και με τρίποντο του Ντάγκλας να προηγηθούν με 68-67 στο 36’. Βασιζόμενοι στην καλή τους άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια διαφορά 4π. (72-76) 22’’ για το τέλος.

4.7’’ για τη λήξη ο Αμερικανός σέντερ του Γηραιού, Λιντς, ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (75-76). Οι γηπεδούχοι έκανα άμεσα φάουλ στον Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος με 2/2 έκανε το 75-78 (4’’ για το τέλος), όμως, με σουτ 3π. στην εκπνοή ο Παπαδάκης έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο εξτρά 5λεπτο ο Ηρακλής προηγήθηκε με 80-78 στο ξεκίνημά του, όμως, με καλή άμυνα και ψυχραιμία στην ρουλέτα των ελεύθερων βολών ο Ολυμπιακός κατάφερε επιθετική αιχμή τον Σάσα Βεζένκοφ να πάρει το πολύτιμο διπλό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 34-36, 54-63, 78-78 (κ.α.), 90-96

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπούτσκος): Γούλριτζ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φίλλιος 4, Αγραβάνης 22 (7/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμκπάουντ), Ντάνιελς 2, Τέιλορ 3 (1), Χαριτόπουλος 6, Πετανίδης, Κουζέλογλου 2, Ντάγκλας 20 (5/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Παπαδάκης 5 (1), Λιντς 16 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 13 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη), Λαρεντζάκης 10 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 12 (4/6 δίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 9 (1), Βεζένκοβ 24 (7/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 6 (3/3 δίποντα), ΜακΚίσικ 4 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 26/43 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 14/21 βολές, 44 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 15 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/37 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 20/27 βολές, 49 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 19 επιθετικά), 21 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη