FMP - Περιστέρι: Ξεκίνημα στο BCL με ήττα στο Βελιγράδι (highlights)

Το Περιστέρι μέτριο ηττήθηκε στο Βελιγράδι απ' την FMP με 70-58

Με το …αριστερό μπήκε στο νέο BCL το Περιστέρι, καθώς έχασε στο Βελιγράδι απ’ την FMP με 70-58. Οι «κυανοκίτρινοι» δεν ήταν καλοί και δίκαια γνώρισαν την ήττα.

Μετά από ένα ισορροπημένο α’ δεκάλεπτο, οι Σέρβοι μπόρεσαν να ξεφύγουν στη β’ περίοδο (23-16). Το Περιστέρι είχε πρόβλημα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα η FMP να κλείσει το ημίχρονο στο +10 (32-22). Με επιθετική πολυφωνία οι γηπεδούχοι, την ώρα που το Περιστέρι είχε παραγωγικό μόνο τον Κάρμπερι (9π.). Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν 1/13 τρίποντα.

Πολύ άσχημο το ξεκίνημα για το Περιστέρι στο β’ μέρος, καθώς βρέθηκε πίσω με 17 πόντους (41-24). Με ένα καλό σημείο η ομάδα του Λιμνιάτη μείωσε σε 43-32. Και πάλι όμως η FMP βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει (49-32 στο 30’).

Αξιοποιώντας μια τεχνική ποινή, το Περιστέρι έριξε τη διαφορά στους δώδεκα (53-41). Ο Πάπας έκανε το 55-45, κρατώντας στο ματς τους «κυανοκίτρινους». Ο Νόβακ όμως με τρίποντο έκοψε τη φόρα της ελληνικής ομάδας και η FMP πήγε στο 63-47. Δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία λεπτά και το Περιστέρι γνώρισε την ήττα με 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-22, 49-32, 70-58

FMP (Νικίτοβιτς): Ρέμπετς 13, Σαράνοβιτς 2, Τάσιτς 10 (4ασ.), Γκάσιτς, Ραντοσάβλιεβιτς, Στογιάνοβιτς 18, Νόβακ 12 (4ασ.), Κούζμιτς 4 (8ρ.), Λαζάρεβιτς 11 (7ρ.), Μπάρνα.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφεϊ 4 (7ρ.), Πάπας 4 (4κλ.), Σταυρακόπουλος, Πουλιανίτης 2, Αβδάλας 5, Χάρις 21, Πάτον 4, Κάρμπερι 13 (3ασ.), Έντι 3, Ζούγρης 2.