Τέλος στο αήττητο της Βιλερμπάν σε ματς 55 λεπτών και 216 πόντων!

Μυθικό ματς στο γαλλικό πρωτάθλημα, με τη Βιλερμπάν να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στη σεζόν.

Απίθανο παιχνίδι έλαβε χώρα το βράδυ της Κυριακής (20/10) στο γαλλικό πρωτάθλημα, εκεί όπου η Βιλερμπάν γνώρισε την πρώτη της ήττα στην εφετινή LNB!

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Πιερίκ Πουπέ χρειάστηκε... 55 αγωνιστικά λεπτά και τρεις παρατάσεις για να λυγίσει από την φοβερή και τρομερή Σαλόν, η οποία και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη σεζόν με το εντυπωσιακό 109-107, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής!

Χαρακτηριστικό έιναι πως συνολικά έξι παίκτες έσπασαν το φράγμα των 40 λεπτών (!), με τον Κάθμπερτσον των γηπεδούχων να πατάει παρκέ για συνολικά 53:22 αγωνιστικά λεπτά!

Κορυφαίος για τους νικητές που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Ρίστιτς με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ, για τη Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Τέο Μαλεντόν με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, με τον εκρηκτικό άσο ωστόσο να ήταν εκείνος που έχασε στο φινάλε τρίποντο νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 43-46, 61-64, 80-80, 87-87 παρ.1, 96-96 παρ.2, 109-107 παρ.3.