Παναθηναϊκός - UFAB 75-86: Δεύτερη ήττα για τις «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός στο EuroCup έχασε ξανά, απ' την UFAB με 75-86

Την δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες στο EuroCup γυναικών γνώρισε ο Παναθηναϊκός, χάνοντας στο κλειστό του Χολαργού απ’ τη γαλλική UFAB με 75-86.

Καρακασίδου (18π.), Ντίξον (18π.) και Τζόουνς (17π.) καλύτερες του ΠΑΟ που είχε τη σημαντική απουσία της Σταμολάμπρου. Απ’ την άλλη, πρώτη σκόρερ η Άλστον (15π.).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2. Οι Γαλλίδες μείωσαν σε 10-9, αλλά οι «πράσινες» είχαν τον έλεγχο (17-13). Με την Καρακασίδου ο ΠΑΟ έκλεισε το α’ δεκάλεπτο στο +8 (24-16).

Με το σκορ 32-25 στο 15’, η UFAB έκανε ένα σερί 14-0 και προσπέρασε με 39-32. Ο Παναθηναϊκός έσπασε την επιθετική του αφλογιστία, με τρίποντο της Κόνιαλη για το 35-39, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η γαλλική ομάδα πήρε την κατάσταση στα χέρια της στην επανάληψη και κατόρθωσε να ξεφύγει με δώδεκα πόντους (54-42). Στο 30’ ήταν μπροστά με 62-54.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η UFAB ήταν καλύτερη και με ένα νέο σερί (12-0) πήγε στο 56-74. Οι «πράσινες» δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 70-79 και 75-82. O χρόνος όμως δεν έφτανε και η ήττα ήρθε με 75-86.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 35-39, 54-62, 75-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γκουζίνη): Καρακασίδου 18 (1τρ., 5ασ.), Κόνιαλη 3 (1), Τσβίτκοβιτς 4, Αλεξανδρή 4, Χατζηλεοντή 11 (6ρ.), Ντίξον 18 (10ρ.), Τζόουνς 17 (1), Χαιριστανίδου.

UFAB 49 (Μπονάν): Εντζόκ 3, Μερσερόν 13, Μέντεζ 6, Ντιρσούς 3 (1), Ντορνστάντερ 13, Άλστον 15 (8ασ.), Ντιαρισό 12, Άνταμς 12 (7ασ.), Ταχανέ 9 (7ρ.), Μπαϊσιέρ.