MotoGP: «Περίπατος» και δεύτερη νίκη στην Ολλανδία για τον Πέκο Μπανάια!

Μετά την επικράτηση στον αγώνα sprint στην πίστα του Άσεν, της Ολλανδίας, ήρθε κι εκείνη στον καθαυτό αγώνα του ΜotoGP για τον δις παγκόσμιο πρωταθλητή Πέκο Μπανάϊα

Έκανε το «νταμπλ» ο Πέκοβιτς Μπανάια στην Ολλανδία!

Μετά τον αγώνα σπριντ και στον... κανονικό, του Άσεν, στην Ολλανδία, για το πρωτάθλημα του ΜοtoGP πρώτευσε ο Ιταλός!

Ο δις παγκόσμιος πρωταθλητής με την Ducati του, ολοκλήρωσε ονειρεμένα τη διαμονή του στις Κάτω Χώρες.

Ο Μπανάια, που έκανε τέτοιο «νταμπλ» για 2η συνεχόμενη φορά, ξεκινώντας επικεφαλής δεν άφησε ποτέ την πρωτιά και δεν απειλήθηκε από τον δεύτερο, Iσπανό, Χόρχε Μαρτίν (επίσης με Ducati). Όλο το πόντιουμ ήταν της Ducati, αφού ο Ενέα Μπαστιανίνι, παρότι ξεκίνησε 10ος , τερμάτισε στην 3η θέση.

Ακολούθησαν οι Μαρκ Μάρκεθ, Ντι Τζιαναντόνιο, Βινιάλες (που πήρε ποινή μίας θέσης μετά τον τερματισμό), Μπίντερ, Α. Μάρκεθ, Φερνάντεθ και Μορμπιντέλι. Ο Ακόστα είχε πτώση στον τελευταίο γύρο ενώ ήταν 7ος. Μετά απ’ όλα αυτά ο Μπανάϊα μείωσε στους 10 πόντους τη διαφορά από τον προπορευόμενο στην βαθμολογία των αναβατών Mαρτίν (200 έναντι 190).

Ακολουθεί ο αγώνας στη Γερμανία το επόμενο Σαββατοκύριακο.