Πρωταθλητής ο Μάριος Ηλιόπουλος

Ο ιδιοκτήτης της ΑΕΚ, Μάριος Ηλιόπουλος, κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αναβάσεων δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

O Μάριος Ηλιόπουλος κατέκτησε το 13ο Πρωτάθλημα Αναβάσεων. Ο ισχυρός άντρας της ΑΕΚ έγινε ο κυρίαρχος της κατηγορίας Formula Saloon από το 2016 μέχρι και φέτος.

Μετά τη νίκη του στον 5ο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Αναβάσεων που έγινε στην Κρήτη (Ανάβαση Ομαλού), κατέκτησε και μαθηματικά, δύο αγώνες πριν το τέλος της σεζόν, τον τίτλου του Πρωταθλητή για το 2024.

Μιλάμε για το 13ο πρωτάθλημα στις Αναβάσεις για τον ισχυρό άντρα της ΠΑΕ ΑΕΚ, ο οποίος συνολικά μετράει 15 τίτλους στο ενεργητικό του ως οδηγός αγώνων ταχύτητα σε πίστα και αναβάσεις.

Ο Μάριος Ηλιόπουλος πέτυχε τον καλύτερο χρόνο της ημέρας ανάμεσα σε 64 συμμετοχές. Μάλιστα, ήταν και ρεκόρ για τη συγκεκριμένη διαδρομή. Οδηγάει το αγωνιστικό Ford Fiesta των 650+ ίππων. Έτσι ήρθε η 6η διαδοχική νίκη σε ισάριθμους φετινούς αγώνες του Πρωταθλήματος Αναβάσεων.