Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ 2022 (αποτελέσματα, vids): Πρωταθλήτρια η Ιταλία

Η Ιταλία αναδείχτηκε πρωταθλήτρια κόσμου με νίκη 3-1 (22-25, 25-22, 25-18, 25-20) επί της Πολωνίας

Μετά από 24 χρόνια (1998 Ιαπωνία) η Ιταλία κατέκτησε το παγκόσμιο πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-1 της Πολωνίας στο Κατοβίτσε.
Στο πρώτο σετ η σκουάντρα ατζούρα έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 17-21 με άσο του Μικελέτο. Ο Γκρίμπιτς έκανε διπλή αλλαγή, οι Πολωνοί πήραν το σερβίς κι ο Μπίενεκ έφυγε αφού πρώτα το σκορ πήγε στο 21-21 με το γήπεδο να παίρνει φωτιά. Στο 22-22 ακολούθησε νέα έκρηξη Κούρεκ, Σλίβκα και μπλοκ του τελευταίου στον Ρομάνο έκλεισαν το σετ με επιμέρους σκορ 8-1!

Στο β’ σετ, η Πολωνία έφτασε στο 20-18. Εκεί όμως ο Τζιανέλι γύρισε το ματς με τα σερβίς του κι οι Ιταλοί προηγήθηκαν 20-23 για να πάρουν το σετ με 21-25.
Μέχρι το 15-16 του τρίτου σετ είχαμε ντέρμπι, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά τα παιδιά του Ντε Τζόρτζι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Πολωνούς. Το σκορ άνοιξε στο 15-20 και η διαφορά δεν καλύφθηκε ποτέ για το 1-2...
Το γρήγορο 3-1 της Πολωνίας δημιούργησε μια ψευδαίσθηση επιστροφής, η οποία χάθηκε γρήγορα με την Ιταλία να σερβίρει απίστευτα, αλλά να παίζει ακόμη καλύτερα στο μπλοκ άμυνα (απίθανος Μπαλάσο) και σιγά, σιγά άρχισε να χτίζει μια διαφορά 3-4 πόντων για να κερδίσει 3-1 (22-25, 25-22, 25-18, 25-20).

ΠΟΛΩΝΙΑ (Νίκολα Γκρίμπιτς): Κούρεκ 8, Σλίβκα 12, Κοτσανόφσκι 6, Σέμενιουκ 11, Γιάνους 1, Μπιένιεκ 9 / Ζατόρσκι (λ), Κάτσμαρεκ 7, Λόματς, Κβόλεκ, Φόρναλ 5.

ΙΤΑΛΙΑ (Φερτινάντο Ντε Γκιόργκι): Μικελέτο 14, Τζιανέλι 7, Γκαλάσι, Λάβια 19, Ρομανό 13, Ανζάνι 7 / Μπαλάσο (λ), Πινάλι, Σμπερτόλι, Ρούσο 3.

Tρίτη η Βραζιλία, παρά τους 17 πόντους του Στερν

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον 35 χρονο, Γουαλας Ντε Σόουζα που πέτυχε 22 πόντους (δύο κρίσιμους άσσους στο τέτεταρτο σετ), η Βραζιλία επικράτησε 3-1 (25-18, 25-18, 22-25, 25-18) της Σλοβενίας, στον μικρό τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος 2022 στο Κατοβίτσε και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης. Αυτό ήταν το έκτο σερί μετάλλιο και το έβδομο συνολικά στην ιστορία των «καριόκας».

Από την Σλοβενία που έπαιξε με πάθος και αποφασιστικότητα ξεχώρισε ο «ερυθρόλευκος» διαγώνιος Τόνσεκ Στέρν με 17 πόντους.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με 11-15 αλλα οι Βραζιλιάνοι με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 18-15 και στη συνέχεια το κατέκτησαν με περίπατο με 25-18.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 10-10 αλλα στη συνέχεια οι Νοτιοαμερικάνοι με τον ακραίο Καβαλκάντε που είχε μπει αλλαγή κι τον Λεαλ, κυριάρχησε απόλυτα και με μεγάλο σερί 17-8 «καθάρισε» το σετ με 25-18

Στο τρίτο σετ είχαμε μεγάλη μάχη. Στο ξεκίνημα η Σλοβενία με άσσο του Παγένκ προηγήθηκε με 4-3 αλλά στη συνέχεια με ξέσπασμα τον Μρούνο Ρεζεντε η Βραζιλία πέρασε μπροστά με 11-5. Η Σλοβενία αντέδρασε και με αιχμή τον Τονσεκ Στέρν ισοφάρισε σε 15-15.

Ο Λεάλ έβαλε μπροστά τους «καριόκας» με 18-16, αλλα και πάλι ο Στέρν με συνεχείς πόντους έφερε την Σλοβενία μπροστά με 20-22 ενώ στο φινάλε Τσεμπούλιν και ο αρχηγός Ούρναουτ, με τρεις καθοριστικές επιθέσεις οδήγησαν του Σλοβένους στο 22-25 και μείωσαν σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Σλοβενία προηγήθηκε με 0-4 αλλα οι νικητές ανέβασαν την απόδοση τους προηγήθηκαν με 6-5, 14-11, ενώ ο Γουάλας ηταν ασταμάτητος και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 18-11, 24-18 και μέσα σε έξαλλα πανηγύρια διαμόρφωσε το 25-18 και το τελικό 3-1

Βραζιλία (Ντελ Ζότο): Μπρούνο 4, Αντριάνο 7, Ντε Σόουζα 22, Λεάλ 19, Λούκας 12, Φλάβιο 7, Θάλις (λ), Ροκούε, Ροντριγκίνιο, Νταρντάν

Σλοβενία (Κρέτου): Στέρν 17, Παγένκ 7, Κόζαμερνικ 4, Βίνσιτς 3, Ούρναουτ 7, Τσεμπούλιν 14, Κόβασιτς (λ), Μόζιτς 2, Ρόπρετ

Ημιτελικοί

H Πολωνία προκρίθηκε στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος με 3-2 (23-25, 28-18, 25-20, 21-25, 15-12) επί της Βραζιλίας.

Στο 12-12 του τάι μπρεικ ένα καρφί του Λεάλ στο φιλέ, μια επίθεση του Σλίβκα και ένα μπλοκ στον Ουάλας έκαναν το 15-12.

H Πολωνία θα διεκδικήσει τον τρίτο της σερί τίτλο της...

Στο πρώτο σετ οι Πολωνοί έκαναν γρήγορα το 5-2, αλλά μετά το 7-4 το σερβίς της Βραζιλίας άρχισε να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή της Πολωνίας που χωρίς πρώτο χρόνο (και με τον Κούρεκ να κάνει τρία λάθη) είδε το σκορ να γίνεται 12-15 και λίγο αργότερα 14-18. Η Πολωνία μπόρεσε να πλησιάσει στους δύο πόντους (17-19, 21-23) για να σβήσει δύο σετ μπολ (22-24 χαμένο σερβίς, 23-24 μπλοκ) και να ισοφαρίσει 24-24 με τον Σλίβκα αφού ο Σεμένιουκ έβγαλε απίστευτη άμυνα. Κι ενώ οι Πολωνοί πανηγύριζαν ο Νταλ Ζότο ζήτησε τσάλεντζ για φιλέ του Σλίβκα και δικαιώθηκε με το σετ να πηγαίνει με 23-25 στη Βραζιλία.

Το δεύτερο σετ βρήκε και πάλι την Πολωνία να έχει το προβάδισμα, με τη διαφορά ότι όχι απλά το κράτησε, αλλά καθάρισε σχετικά γρήγορα. Στο 12-10 έτρεξε ένα σερί 5-0 με τους Βραζιλιάνους να μη μπορούν να αντιδράσουν και το 1-1 να έρχεται σχετικά εύκολα.

Στο τρίτο σετ η Βραζιλία είχε τον έλεγχο μέχρι το 10-12, με το μπλοκ του Μπίενεκ να κάνει το 12-12 και η κακή υποδοχή του Λεάλ έδωσε την ευκαιρία στην Πολωνία να ξεφύγει με 18-14 και να φτάσει στο +6 (22-16), κλείνοντας το σετ στο 25-20.

Το δ’ σετ έμοιαζε με μεγάλη μάχη μέχει το 16-16, μέχρι τη στιγμή δηλαδή που η Βραζιλία έτρεξε σερί 0-5 για το 16-21. Με τον Μπρουνίνιο (ξεκίνησε στο σετ) στο σερβίς οι Πολωνοί έχασαν πολλά στην υποδοχή και με τον Γιάνουζ να ξεχνά τους κεντρικούς το ματς άλλαξε. Παρόλο δε που μείωσαν σε 21-23 (κι εκεί η Βραζιλία έχασε τον Λουκαρέλι με τραυματισμό), το χαμένο σερβίς του Κοτσανόβσκι και το μπλοκ στον Σεμένιουκ το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.

Εκεί είχαμε την κορύφωση του δράματος με την Πολωνία να προηγείται 7-4, τη Βραζιλία να απαντά αμέσως για το 7-7 και να προσπερνά με 10-11 για να ακολουθήσει η πιο καθοριστική φάση του αγώνα. Ο Μπρουνίνιο χάλασε πάλι την υποδοχή, η Βραζιλία είχε κόντρα με σχεδόν ιδανικές συνθήκες, αλλά ο Λεάλ σημάδεψε τα χέρια των Πολωνών που τα κατέβασαν για να καταλήξει η μπάλα άουτ. Το 10-12 έγινε 11-11 για προηγηθεί ξανά η Πολωνία με τον Σεμένιουκ (12-11) και στο 12-12 είχαμε χαμένο σερβίς του Λεάλ, κόντρα του Σλίβκα και λάθος των Βραζιλιάνων για το τελικό 15-12.

Εκπληκτικό ματς από τους τρεις περιφερειακούς της Πολωνίας που πήραν τις 111 από τις 123 συνολικά επιθέσεις της ομάδας τους (22/42 ο Σεμένιουκ, 21/40 ο Κούρεκ, 18/29 ο Σλίβκα) αν και θα μπορούσε ο Γιάνουζ να βάλει περισσότερο στο παιχνίδι Κοτσανόβσκι, Μπίενεκ, ωστόσο και στην απέναντι πλευρά οι κεντρικοί επιθετικά αξιοποιήθηκαν ελάχιστα με το βάρος να πέφτει σε Γουάλας (11/33), Λεάλ (11/33), Λουκαρέλι (15/33)

Πολωνία (Νίκολς Γκρμπιτς): Κούρεκ 24, Σλίβκα 19, Κοζανόφσκι 6, Σέμενιουκ 23, Μπιένιεκ 7, Γιάνους, Ζατόρσκι (λ, 40%), Φορνάλ, Κάζμαρεκ, Λόμας.

Βραζιλία (Νταλ Ζότο): Ουάλας 12, Λεάλ 13, Λούκας 10, Λουκαρέλι 18, Ρεζέντε 10, Χος (λ, 42%), Μπρουνίνιο 1, Λεάο 2, Νασιμέντο (λ), Φελίπε, Φερέιρα

Eπιστροφή της Ιταλίας μετά από 24 χρόνια

Μετά από 24 χρόνια (1998, Ιαπωνία) η Ιταλία επέστρεψε σε τελικό παγκοσμίου πρωταθλήματος καθώς νίκησε με 3-0 (25-21, 25-22, 25-21) τη Σλοβενία και θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο (11/9, 22:00) κόντρα στην οικοδέσποινα Πολωνία.

Οι Σλοβένοι μετά τους τρεις χαμένους τελικούς σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, είδαν το όνειρο ενός τελικού σε παγκόσμιο να χάνεται, ωστόσο όσο περήφανοι είναι οι Ιταλοί για τη «γενιά του Φέφε Ντε Τζόρτζι» (από πέρσι όταν κατέκτησε το ευρωπαϊκό έτσι αποκαλούν την ομάδα τους), εξίσου περήφανοι είναι κι οι Σλοβένοι για τα όσα έχει πετύχει η δική τους ομάδα την τελευταία 8ετία.

Ο ημιτελικός, που ήταν μια επανάληψη του περσινού τελικού του Ευρωβόλεϊ, είδε τους Ιταλούς να ξεκινούν εκπληκτικά (7-1) και τον νέο διαγώνιο του Ολυμπιακού Τόντσεκ Στερν να αποχωρεί από το ματς δίνοντας τη θέση του τον Ρογκ Μόζιτς με την Σλοβενία να αντιδρά πλησιάζοντας στον πόντο, αλλά χωρίς ποτέ να ισοφαρίσει. Η διαφορά άνοιξε και πάλι στο 20-14 με τους Ιταλούς να «σπάνε» συνέχεια μπάλες στο μπλοκ και τους Σλοβένους να μειώνουν μέχρι το 23-21 άσος Ούρναουτ).

Στο δεύτερο σετ ίδια εικόνα με την Ιταλία να παίρνει διαφορές (6-3) και τη Σλοβενία να παλεύει (9-9), αλλά να μην μπορεί να βρει τρόπο για να προηγηθεί και με τον Ρομάνο να κάνει τη διαφορά ως διαγώνιος (μαζί με τον εξαιρετικό Λάβια) έκανε το 17-16, 19-16 και έφτασε στο 25-22 με χαμένο σερβίς του Μόζιτς.

Μία από τα ίδια και το τρίτο σετ όπου το 6-2 έγινε 9-8 και το 11-10, 14-10 με τον Κρέτου να βάζει στο ματς τον Βίντσιτς. Η Σλοβενία έχασε την ευκαιρία της να μπει στο ματς όταν το 16-13 έγινε 16-16 με δύο συνεχόμενα μπλοκ στον Λάβια (ο κορυφαίος της Ιταλίας) για να ακολουθήσει χαμένη κόντρα του Ούρναουτ και στο 17-17 τελείωσαν όλα. Κακές επιλογές του Βίντσιτς, στο 20-17 το σκορ και το φινάλε γράφτηκε με επίθεση του Ρομάνο.

Iταλία (Ντε Τζόρτζι): Γιαννέλι 2, Ρομάνο 14, Μικελέτο 9, Ανζάνι 7, Λάβια 15, Γκαλάσι 5, Μπαλάσκο (λ), Ρεσίνε

Σλοβενία ( Κρέτου): Στέρν Τ. 1(1/6), Παγιένκ 5(3/8, 2 μπλοκ), Κόζαμενικ 4, Ούρναουτ 10, Τσεμπούλιν 16, Ρόπρετ 1, Κόβασιτς (λ), Μόζιτς 11, Στάλεκαρ, Βίντσιτς 1

Ημιτελικοί-10 Σεπτεμβρίου

Κατοβίτσε

Σλοβενία-Ιταλία 0-3 ( 23-25, 22-25, 21-25)

Πολωνία -Βραζιλία 3-2 (23-25, 28-18, 25-20, 21-25, 15-12)

Τελικοί-11 Σεπτεμβρίου

Μικρός Τελικός: Βραζιλία-Σλοβενία 3-1 (25-18, 25-18, 22-25, 25-18)

Τελικός: Ιταλία-Πολωνία 3-1 (22-25, 25-22, 25-18, 25-20)

Πρόγραμμα και αποτελέσματα
Λιουμπλιάνα - Σλοβενία

Σλοβενία - Γερμανία 3-1 (25-18, 25-19, 21-25, 25-22)

Ο αγώνας έγινε στη Λιουμπλιάνα παρουσία 11.000 θεατών και οι Σλοβένοι είχαν την ευκαιρία να δείξουν τις αρετές τους απέναντι στους μαχητικούς Γερμανούς που όμως δεν άντεξαν την πίεση στην υποδοχή και δεν είχαν λύσεις απέναντι στον Τόνσεκ Στερν που σημείωσε 16 πόντους και στον Κλεμέντ Τσιμπούλι που σημείωσε 19 πόντους.

Ο έτερος ερυθρόλευκος άσσος Άλεν Παγιένκ σημείωσε 5 πόντους. Από τη Γερμανία ο Βέμπερ σημείωσε 17 πόντους ενώ ο πρώην ερυθρόλευκος Φρομ μπήκε αλλαγή και έμεινε άποντος.

Υπενθυμίζεται πως ο Ζίγκα Στερν που αγωνίζονταν στον Φοίνικα ΟΝΕΧ θα συνεχίσει την καριέρα του στη γερμανική Φριντρισχάφεν.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Νώντας Γεροθόδωρος.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Γκεόργκε Κρετού): Στερν 16π., Παγιένκ 5, Κοζαμέρνικ 5, Βίνσιτς 1, Ούρναουτ 12, Τσέμπουλι 19 / Κόβασιτς (λ), Μόζιτς 2, Ροπρέτ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μιχάλ Βινιάρσκι): Ρίτσερτ 3π., Καμπά 1, Καρλιτζέκ 14, Κράγκε 5, Βέμπερ 17, Κρικ 13 / Ζέγκερ (λ), Φρομ, Σκοτ 3, Ζίμερμαν 1, Μάασε 2.

Ιταλία - Κούβα 3-1 (25-21, 21-25, 26-24, 25-18)

Η Ιταλία δυσκολεύτηκε απέναντι στην Κούβα η οποία όμως ήταν ένα σκαλί χαμηλότερα στη δύναμη και στην τεχνική. Η σκουάντρα ατζούρα πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, αντίθετα η Κούβα γυρίζει στη βάση της. Πρώτος σκόρερ της Ιταλίας ήταν ο Ρομάνο με μόλις 14 πόντους και ακολούθησε ο Λάβια με 11. Από την Κούβα ο Ερέρα σημείωσε 23.

Πολλά κρίθηκαν στο 3ο σετ όπου η Ιταλία επικράτησε 26-24 και έκανε το 2-1 σετ. Οι Κουβανοί πίεσαν στον πόντο, ισοφάρισαν 24-24 αλλά ποτέ στα κρίσιμα σημεία δεν πήραν κεφάλι.

ΙΤΑΛΙΑ (Φερντινάντο ντε Τζιόρτζι): Μικιελέτο 9π., Τζιανέλι 3, Γκαλάσι 3, Λάβια 11, Ρομάνο 14, Ρούσο 8 / Μπαλάσο (λ), Ζμπέρτολι, Ανζάνι 5.

ΚΟΥΒΑ (Νίκολας Ερνέστο Βίβες Κονφίνι): Μεργκαρέχο 5π., Οσόρια 5, Ερέρα 23, Σιμόν 11, Γκόιντε 2, Γιάντ 11 / Γκαρθία (λ), Κονσεψιόν, Γκουτιέρες, Ταμποάτα, Λόπεζ 3, Σουάρες.

4 Σεπτεμβρίου 2022

Γκλίβιτσε - Πολωνία

ΗΠΑ - Τουρκία 3-2 (25-21, 25-17, 22-25, 19-25, 15-12)

Οι ΗΠΑ παρότι προηγήθηκαν 2-0 σετ βρέθηκαν να χάνουν με 11-10 στο τάι μπρέικ με ένα σερί 3-0 στο φινάλε πήραν τη νίκη πρόκριση στα προημιτελικά επιβεβαιώνοντας για άλλη μία φορά πως είναι ομάδα των τάι μπρέικ.

Η Τουρκία μπήκε στον αγώνα όταν έκανε σερί 6-0 στο 3ο σετ που της έδωσε προβάδισμα 15-9. Από εκεί και πέρα πίστεψε στην ανατροπή και παραλίγο να πετύχει τη μεγάλη έκπληξη στη διοργάνωση.

Η τάξη αποκαταστάθηκε με τους 17 πόντους του Σμιθ και 15 του Άντερσον. Η Τουρκία για άλλη μία φορά είχε κορυφαίο σκόρερ τον Αντίς Λαγκουμτζίγια, γιο του Εκρέμ Λαγκουμτζίγια που αγωνίστηκε στον παρελθόν στον Άρη.

ΗΠΑ (Τζον Σπιρό): Άντερσον 15π., Ρουσέλ 13, Τζεντρίκ 8, Ντεφάλκο 10, Κρίστενσον 3, Σμιθ 17 / Σόι (λ), Ένσινγκ 3, Ρουσέλ, Μουαγκουτούτια 1, Αβερίλ.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Νεντίμ Οζμπέι): Γκούνγκορ 11π., Σούμπασι 12, Εκσί, Λαγκουμτζίγια 31, Γκιούνες 8, Μπουμπούλ 3 / Ντον (λ), Μπαϊρακτάρ (λ), Μίρζα 2, Ούλου 4.

Πολωνία - Τυνησία 3-0 (25-20, 25-15, 25-20)

Η φιέστα που είχαν ετοιμάσει 11.000 Πολωνοί στην αρένα του Γκλίβιτσε δεν κράτησε και πολύ καθώς οι παίκτες του Νίκολα Γκρμπιτς τελείωσαν μέσα σε 74 λεπτά την αναμέτρηση με την Τυνησία για τη φάση των «16» του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Νίκολα Γκρμπιτς): Κούρεκ 11π., Σλίβκα 8, Κοτσανόφσκι 10, Σέμενιουκ 13, Γιανούζ 1, Μπιένιεκ 7 / Ζατόρσκι (λ), Καζμάρεκ 2, Κλος 1, Λόματζ, Κβόλεκ, Φορνάλ 3.

ΤΥΝΗΣΙΑ (Αντόνιο Τζάκομπ): Καντχί 5π., Μπεν Σλιμένε 1, Καραμοσλί 8, Ναγκά 7, Μπαρέκι, Μπουγκουέρα 10 / Καρμποσλί (λ), Μπενούρ, Μπεν Ταχέρ.

5 Σεπτεμβρίου

Ολλανδία - Ουκρανία 0-3 (16-25, 19-25, 18-25)

Με τους Τούπσι, Κοβάλοφ πρωταγωνιστές και με φοβερό μπλοκ η Ουκρανία του Ούγκις Κράστινς έκανε κίνηση ματ στους Ολλανδούς που γνώρισαν βαριά ήττα και προσγειώθηκαν ανώμαλα εκτός 8αδας.

Ούτε και ο κορυφαίος σκόρερ της διοργάνωσης Νιμίρ Αμπνέλ Αζίζ κατάφερε να σώσει την ομάδα του από τη συντριβή καθώς η υποδοχή της και η ανάπτυξη της ήταν σε κακή κατάσταση. Είναι χαρακτηριστικό και το σκορ. Οι Ολλανδοί φάνηκαν μόνο μέχρι το 14-14 του 2ου σετ. Επίσης η Ουκρανία δεν χρειάστηκε να κάνει καμία αλλαγή.

Η Ουκρανία προκρίθηκε στα προημιτελικά για πρώτη φορά στην ιστορία της. Σημειώνεται πως μετά το 1998 στην Ιαπωνία είναι η δεύτερη συμμετοχή της Ουκρανίας σε παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών και η πρόκριση στα προημιτελικά συνιστά ένα ιστορικό γεγονός.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ούγκις Κράστνις): Ντρόζντ 5π., Πλοτνίτσκι 11, Σέμενιουκ 10, Τούπτσι 14, Κοβάλοφ 12, Σίτκοφ 2 / Κανάιεφ (λ).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρομπέρτο Πιάτσα): Κίμινκ 1π., Τερ Χορστ 11, Πλακ 5, Τουίνστρα 3, Αμπντέλ Αζίζ 10, Πάρκινσον 3 / Αντρινγκά (λ), Βαν Γκαρντέρεν 1, Γιορνα, Τερ Μάατ 2, Ντερ Βέιερ, Βίλτενμπουργκ.

Γαλλία - Ιαπωνία 3-2 (25-17, 21-25, 26-24, 22-25, 18-16)

Η Γαλλία υποτίμησε τη δυναμική της Ιαπωνίας του Φιλίπ Μπλέιν και λίγο έλειψε να το πληρώσει στον αγώνα νοκ άουτ στη φάση των 16 του παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών που γίνεται στα γήπεδα της Πολωνίας και της Σλοβενίας. Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερος για το γεγονός ότι στο τιμόνι της Ιαπωνίας βρίσκεται ο Φιλίπ Μπλέιν που αναγέννησε και καθιέρωσε την Γαλλία στην ελίτ του παγκοσμίου βόλεϊ.

Στην πραγματικότητα αναμετρήθηκαν δύο ίδιες σχολές με καλή άμυνα και γρήγορη υποδοχή με τη διαφορά πως η Ιαπωνία. Παίκτης κλειδί για τη Γαλλία ήταν ο Μπογιέ που μπήκε στα μέσα του 2ου σετ και πήρε 17 πόντους. Να σημειωθεί πως ο Ζουφρά που έκανε τις σωτήριες άμυνες στο 5ο σετ μπήκε αλλαγή στο 2ο και 3ο σετ και ξεκίνησε βασικός στο 5ο σετ.

Να σημειωθεί πως η Ιαπωνία στο 5ο σετ προηγήθηκε με 4-1 αλλά η Γαλλία μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 5-5. Ακολούθησε ράλι στο σκορ, η Γαλλία ξέφυγε 11-9, αλλά οι γιαπωνέζοι ισοφάρισαν 13-13. Στο 16-16 ο Λε Γκοφ με πρώτο χρόνο έκανε το 17-16 και στην επόμενη φάση μετά από άμυνα του Ζουφρά ο Νάγκμπεθ με υποδειγματικό χτύπημα στη μικρή διαγώνιο τελείωσε τον αγώνα.

Σε κάθε περίπτωση η Ιαπωνία έδειξε ένα νέο και ανανεωμένο πρόσωπο στηριγμένο στην αγαπημένη τακτική του Μπλέιν που είναι η ταχύτητα στην υποδοχή, άμυνα και λίγα λάθη.

ΓΑΛΛΙΑ (Ανδρέα Τζιάνι): Σινιενέ 17π., Πάτρι 5, Τιλί 5, Νάγμπεθ 17, Μπριζάρντ 3, Λε Γκολφ 7 / Γκρεμπενίκοφ (λ), Τονιούτι, Μπογιέ 17, Κλεβενό 8, Λουάτι 1, Ζουφρά.

ΙΑΠΩΝΙΑ (Φιλίπ Μπλέιν): Νισίντα 31π., Ονοντέρα 2, Γιαμαούτσι 10, Σεκίτα 1, Ραν 11, Ισικάβα 22 / Γιαμαμότο (λ), Τακανάσι, Οτσούκα, Όγια, Μιγιαούρα.

6 Σεπτεμβρίου 2022

Σερβία - Αργεντινή 0-3 (23-25, 21-25, 23-25)

Η μεγαλύτερη έκπληξη του Παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλεϊ που γίνεται στα γήπεδα της Πολωνίας και της Σλοβενίας ήρθε από την Αργεντινή για την οποία όπως είχαμε αναφέρει σε προηγούμενες αναρτήσεις έδειχνε ικανή για όλα.

Στο μεγάλο ντέρμπι νοκ άουτ για την φάση των «16» η Αργεντινή νίκησε την Σερβία με 3-0 σετ και την απέκλεισε πρόωρα από τα ημιτελικά. Είναι η δεύτερη φορά μετά το 2014 που η Σερβία μένει εκτός 8αδας.

Στον προημιτελικό που θα γίνει αύριο 8/9 στην Πολωνία, η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει την Βραζιλία στο σούπερ ντέρμπι.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Λίμα, Κόντε Λόσερ που σημείωσαν 15, 14 και 13 πόντους αλλά και ο Παλάθιος στο μπλοκ.

Η Σερβία εγκλωβίστηκε σε στατικό παιχνίδι, δε μπόρεσε να βρει διαδρόμους απέναντι στο μπλοκ - άμυνα των Αργεντινών και γνώρισε την ήττα.

Στα δύο πρώτα σετ οι Σέρβοι είχαν προβάδισμα 3-4 πόντων χωρίς να το αξιοποιήσουν. Στο 1ο σετ η Σερβία προηγήθηκε 4-1 και 13-11 και στο 2ο σετ με 12-9 και 18-16. Στο 3ο σετ η Αργεντινή είχε ισχνό αλλά πολύτιμο προβάδισμα που το διατήρησε σε όλο το σετ.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Μαρτσέλο Ροντόλφο Μέντες): Κόντε 13, Λόσερ 12, Λίμα 14, Παλάσιος 8, Ντε Τσέκο 3, Ράμος 6 /Ντανάνι (λ), Μαρτίνεζ, Σάντσεζ, Κουκάρτσεφ.

ΣΕΡΒΙΑ (Ιγκόρ Κολάκοβιτς): Κοβάσεβιτς 13π., Ίβοβιτς 8, Γιόβοβιτς, Ατανασίεβιτς 3, Ποντρασκάνιν 6, Λίσινατς 12 / Κάτιτς (λ), Πέτκοβιτς (λ), Πέτριτς, Μασούλοβιτς, Τοντόροβιτς, Πέτκοβιτς 9.

Βραζιλία - Ιράν 3-0 (25-17, 25-22, 25-23)

Προημιτελικοί

07 Σεπτεμβρίου

Λιουμπλιάνα

Ιταλία- Γαλλία 3-2 (24-26, 25-21, 23-25, 25-22, 15-12)

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι 2,5 ωρών, η Ιταλία νίκησε με 3-2 σετ τη Γαλλία και έκλεισε πρώτη θέση για την τετράδα του Παγκόσμιου πρωταθλήματος ανδρών. Δεύτερος διαιτητής του σούπερ ντέρμπι ήταν ο Νώντας Γεροθόδωρος.

Η Γαλλία προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, όμως η Ιταλία με αντεπίθεση διαρκείας και με κορυφαίο τον Ρομανό με 22 πόντους πήρε τη μεγάλη πρόκριση.

Οι Γάλλοι μετά τη κατάκτηση του VNL νωρίτερα το καλοκαίρι, δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά, με τους Ιταλούς να παίρνουν εκδίκηση από την ήττα στον ημιτελικό του Nations League και στοχεύουν πλέον στη κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου για 4η φορά στην ιστορία τους.

Είναι η πρώτη πρόκριση της Ιταλίας στη τετράδα του Μουντοβόλεϊ μετά από 12 χρόνια και βρίσκεται μία νίκη μακριά από τη κατάκτηση ενός μεταλλίου μετά από 28 χρόνια.

Στο 3ο σετ η Ιταλία προηγήθηκε 19-15 αλλά η Γαλλία με σερί 5-0 προσπέρασε, πέρασε στο σκορ και προηγήθηκε 2-1 σετ. Η Ιταλία βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά είχε υπεροχή στην επίθεση. Ισοφάρισε σε 2-2 σετ, προηγήθηκε 7-2 στο 5ο σετ και από εκεί και πέρα έφτασε στη νίκη.

ΙΤΑΛΙΑ (Ντε Τζιόρτζι): Μικελέτο 14, Τζιανέλι 2, Γκαλάσι 9, Λάβια 12, Ρομανό 22, Ανζάνι 4 / Μπαλάσο (λ), Σμπερτόλι, Μπότολο.

ΓΑΛΛΙΑ (Αντρέα Τζιάνι): Σινενιέζε 11, Πατρί 16, Νγκαπέ 15, Μπριζάρ 3, Μπουαγιέ 8, Λε Γκοφ 6, Κλεβενό 4 / Γκρεμπενικόφ (λ), Τονιουτί, Λουατί 4, Ζουφρουά.

Σλοβενία-Ουκρανία 3-1 (18-25, 26-24, 25-19, 25-23)

Η Σλοβενία έγινε η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών που γίνεται στην έδρα της και στην Πολωνία. Οι Σλοβένοι προκρίνονται για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε ημιτελικά Μουντιάλ.

Για να καταφέρουν οι Σλοβένοι να προκριθούν χρειάστηκε να λαχταρίσουν απέναντι στη μαχητική Ουκρανία που το πάλεψε μέχρι το τέλος.

Μάλιστα η Ουκρανία μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα κατακτώντας το 1ο σετ, ενώ στο 2ο σετ προηγήθηκε 14-12. Η Σλοβενία από εκείνο το σημείο ισορρόπησε και μετά την ισοφάριση είχε αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι της. Άλλωστε ως διοργανώτρια η Σλοβενία είχε θέσει εξ αρχής ως στόχο την είσοδο στην 4αδα και τώρα που τα κατάφεραν υπόσχονται και εκπλήξεις.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσέμπουλι ο οποίος γύρισε από ακραίος σε διαγώνιος στη θέση του «ερυθρόλευκου» Στερν που είχε δύσκολη μέρα και στα μέσα του 3ου σετ αντικαταστάθηκε σημειώνοντας συνολικά μόλις 1 πόντο. Ο Τσέμπουλι σημείωσε 23 πόντους και ο Ούρναουτ 11. Οι αλλαγές που έκανε Γκεόργκε Κρετού έσωσαν την Σλοβενία καθώς όλα τα μεγάλα ατού δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα.

Η Ουκρανία μπήκε δυνατά κατακτώντας το 1ο σετ. Στο 2ο σετ προηγήθηκε 14-12 αλλά η Σλοβενία έστω και με δυσκολία το πήρε 26-24 και ισοφάρισε 1-1 σετ.Είχε προηγηθεί προβάδισμα της Σλοβενίας με 24-22 και ισοφάριση από την Ουκρανία σε 24-24.

Στο 3ο σετ πάλι η Ουκρανία ήταν μπροστά με 15-13 αλλά εκεί έγιναν οι αλλαγές και η Σλοβενία με σερί 6-0 προσπέρασε και πήρε το σετ. Στο 4ο σετ η Σλοβενία προηγήθηκε 20-14 και 24-20 αλλά η Ουκρανία μείωσε 24-23 και τον αγώνα τελείωσε ο Τσέμπουλι για το 3-1 σετ.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Γκεόργκε Κρετού): Στερν 1π., Παγιένκ 9, Κοζαμέρνικ 9, Ούρναουτ 11, Τσέμπουλι 23, Βίνσιτς / Κόβατσιτς (λ), Μόζιτς 7, Ροπρέτ 1.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ούγκις Κράστινς): Ντροζντ 9π., Πλοτνίτσκι 30, Σέμενιουκ 9, Τούπτσι 12, Κοβάλοφ 10, Σιτσκοφ / Καναϊένεφ (λ), Πολούιαν, Κίσιλιουκ, Σινίτσια.

08 Σεπτεμβρίου

Γκλίβιτσε

Αργεντινή-Βραζιλία 1-3 (16-25, 23-25, 22-25, 21-25)

Η Αργεντινή προσπάθησε να κάνει άλλη μία υπέρβαση μετά τη μεγάλη νίκη της επί της Σερβίας με 3-0 σετ, ωστόσο η σελεσάο αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, με τη διαφορά να τη κάνει ο Λεάλ με 25 πόντους, ενώ οι Βραζιλιάνοι είχαν και τους Γουάλας (13), Λούκας (11) και Λουκαρέλι (12) με διψήφιο αριθμό πόντων, σε αντίθεση με την Αργεντινή που τα περίμεναν όλα από τον Λίμα και τον Λοσέρ.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Μαρτσέλο Μέντες): Κόντε 11, Λοσέρ 12, Λίμα 13, Παλάσιος 6, Ντε Τσέκο 2, Ράμος 6 / Γκαλέχο (λ), Ντανάνι (λ) Σάντσες, Βιτσέντιν 3, Κουκαρτσέφ 4.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ρενάν Νταλ Ζότο): Γουάλας 13, Λεάλ 25, Φερνάντο, Λoύκας 11, Λουκαρέλι 12, Φλάβιο 6 / Τάλες (λ), Μπρούνο, Αντριάνο, Ρόκε.

Πολωνία-ΗΠΑ 3-2 (25-20, 27-25, 21-25, 22-25, 15-12)

Θα μπορούσε να ήταν και ο τελικός του Παγκοσμίου πρωταθλήματος η αναμέτρηση μεταξύ της Πολωνίας και των ΗΠΑ που έγινε παρουσία 12.500 θεατών στην αρένα του Γκλίβιτσε.

Η οικοδέσποινα και δις παγκόσμια πρωταθλήτρια Πολωνία παρότι προηγήθηκε των Αμερικανών με 2-0 σετ χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να επικρατήσει με 3-2 σετ στον σούπερ προημιτελικό του Μουντιάλ αφήνοντας εκτός μεταλλίων του χάλκινους παγκόσμιους πρωταθλητές του 2018.

Να σημειωθεί πως το 2018 στον ημιτελικό του Μουντιάλ η Πολωνία είχε νικήσει πάλι τους Αμερικανούς με 3-2 σετ.

Η Πολωνία του Nίκολα Γκρμπιτς με μεγαλύτερη ισχύ σε μπλοκ και σερβίς κατάφερε να έχει σε όλο το 5ο σετ ένα μικρό προβάδισμα που την οδήγησε στη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά όπου αύριο Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου θα αντιμετωπίσει την Βραζιλία σε επανάληψη των τελικών του 2014 και του 2018. Στο 5ο σετ έπαιξαν ρόλο οι αδυναμίες των Αμερικανών.

Όλος ο αγώνας ήταν κλειστός στο σκορ με τη μέγιστη διαφορά να φτάσει στο +3 για κάθε ομάδα. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου οι Αμερικανοί προηγήθηκαν 23-21, είχαν καλό μομέντουμ αλλά ένα λάθος σε κόντρα επίθεση και ένα μπλοκ των Πολωνών έφερε το σετ ανάποδα και έτσι οι Πολωνοί έκαναν το 2-0 σετ.

Σταδιακά οι Αμερικανοί επέστρεψαν στο ματς με τον πρώην άσσο του ΠΑΟΚ Μουαγκουτούτια που μπήκε βασικός από το 2ο σετ στη θέση του Ντεφάλκο. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο Τζέντρικ που μπήκε αλλαγή σε όλα τα σετ και να δίνει καθοριστικούς πόντους στο μπλοκ.

Οι Πολωνοί πιο στιβαροί και πιο ψύχραιμοι στις δύσκολες φάσεις του τάι μπρέικ απέφυγαν το μεγάλο λάθος, είχαν τις λύσεις με Κούρεκ, Μπιένεκ και Κοτσανόφσκι και πήραν τη νίκη.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Νίκολα Γκρμπιτς): Κούρεκ 21π., Σλίβκα 11, Κοτσανόφσκι 18, Σέμενιουκ 7, Γιάνουζ 1, Μπιένεκ 16 / Ζατόρσκι (λ), Πόπιβτσακ (λ), Λόματζ, Φορνάλ 8, Κβόλεκ.

ΗΠΑ (Τζον Σπιρό): Άντερσον 18π., Ρουσέλ 24, Ντεφάλκο 3, Κρίστενσον 2, Άβεριλ 3, Σμίθ 6 / Σογί (λ), Τζέντρικ 7, Μουαγκουτίτια 9, Ένσινγκ, Τουανίνγκα, Ρουσέλ.