Volley League Γυναικών: Ο ΠΑΟ νίκησε ξανά τον Ολυμπιακό (3-1) και έκανε το 2-2 στους τελικούς

Ο Παναθηναϊκός νίκησε ξανά τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά με 3-1 σετ, και έκανε το 2-2 στις νίκες στη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί του Ολυμπιακού πέτυχε ο Παναθηναϊκός, αυτή τη φορά με σκορ 3-1 μπροστά στο κοινό του στο κλειστό του Μετς, με συνέπεια να ισοφαρίσει τη σειρά των τελικών της Volley League γυναικών σε 2-2 νίκες δίνοντας παράταση στην αγωνία. Πλέον ο πρωταθλητής θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι, το οποίο θα πραγματοποιηθεί το προσεχές Σάββατο (27/4) στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα με πίεση στο σερβίς και καλά στημένο μπλοκ-άμυνα. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε ποτέ ρυθμό, ειδικά στην επίθεση μετά τα καλά σερβίς των γηπεδούχων, υπέπεσε σε αρκετά λάθη και έγινε το 1-0 σετ με 25-15 μετά από 24 λεπτά.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός κατάφερνε να ξεφύγει με δύο πόντους (13-11, 15-13, 19-17, 21-19) αλλά ο Ολυμπιακός με την Μλεΐνκοβα έβρισκε τις λύσεις να παραμένει στο σετ. Με την Σάμανταν να κάνει υποδοχή και επίθεση έγινε το 23-21, η Νίζετιχ μείωσε σε 23-22 αλλά η Καρκάσες πήρε το side out για το 24-22. Η Μλεΐνκοβα που ήταν και η κορυφαία για τον Ολυμπιακό μείωσε σε 24-23, ο Νέσιτς κάλεσε τάιμ άουτ και μετά από φάση διαρκείας η Άτκινσον με καρφί στην μεγάλη διαγώνιο διαμόρφωσε το 25-23 για το 2-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στο τρίτο σετ και με την Μλεΐνκοβα πρωταγωνίστρια προηγήθηκε με 7-11. Με άσσο της Άτκινσον ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 12-12 αλλά πάλι οι ερυθρόλευκες ξέφυγαν με +3 με επίθεση της Κούμπουρα (14-17). Η Καρκάσες με μπλοκ στην Κούμπουρα έφερε το σετ ξανά στα ίσια (18-18), για να περάσει ο Παναθηναϊκός μπροστά με 20-19 μετά από φοβερή άμυνα και τελείωμα της Άτκινσον. Με την Σάμανταν οι πράσινες βρέθηκαν στο +2 (23-21), όμως η Μλεΐνκοβα με την Καράρο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τρεις σερί πόντους της Τσέχας ακραίας και τα σερβίς της Ιταλίδας πασαδόρου ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ (23-24) για να ακολουθήσει κακή επίθέση της Καρκάσες που κατέληξε στο φιλέ για το 23-25.

Στο τέταρτο σετ και οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες στον αγωνιστικό χώρο. Ο Παναθηναϊκός μετά το 11-10 με σέρβερ την Καρκάσες ξέφυγε με 15-11 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 17-17, για να περάσει και μπροστά με 17-18 με κόντρα επίθεση της Νίζετιχ. Με άσσο της Κούμπουρα οι φιλοξενούμενες έκαναν το 18-20, αλλά λίγο αργότερα δύο κόντρα επιθέσεις της Άτκινσον έκαναν το 21-20. Με το σκορ στο 23-21 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23 με επίθεση της Μλεΐνκοβα αλλά στην επόμενη φάση η Άτκινσον την σταμάτησε ψηλά στο φιλέ για το 24-23, για να γίνει το 25-23 με μπλοκ άουτ της Σάμανταν που φάνηκε από βίντεο τσεκ που ζήτησε ο Νέσιτς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αβραμίδης, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Τσάλεντζ ρέφερι: Γεροθόδωρος, Επόπτες: Παπαθανασίου, Καπότης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.