ΑΟ Θήρας - Παναθηναϊκός 2-3: Άφησε βαθμό στη Σαντορίνη, «κλειδώνει» την κορυφή ο Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός πέρασε διά πυρός και σιδήρου από τη Σαντορίνη, νικώντας 3-2 σετ τον ΑΟ Θήρας, «κλείδωσε» τη 2η θέση, ενώ ο Ολυμπιακός πρέπει να... αυτοκτονήσει για να μην τερματίσει στην κορυφή της κανονικής περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής κόντρα στον ΑΟ Θήρας με 3-2 (19-25, 22-25, 25-17, 25-20, 5-15) σετ στη Σαντορίνη, σε ένα τρομερό ματς για την 17η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Οι «πράσινες» άφησαν έναν βαθμό στο νησί, αποτέλεσμα το οποίο «κλειδώνει» την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου για τον Ολυμπιακό.

Τα πρώτα δύο σετ ανήκαν στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μπήκε με το πόδι στο γκάζι και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία πήρε πολύ γρήγορα το προβάδισμα με 17-25. Αντίστοιχα και στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, αν και... ένιωσε περισσότερο την πίεση από τις γηπεδούχες με επιθετικό στο τέλος του σετ πήρε τη διαφορά και έκανε το 2-0 με σκορ 22-25.

Ο ΑΟ Θήρας με το 2-0 στα σετ υπέρ του Παναθηναϊκού βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και στο τρίτο σετ έβγαλε ηχηρή αντίδραση. Η ομάδα της Σαντορίνης ξέφυγε στο σκορ και με βελτιωμένο το μπλοκ της μείωσε στα σετ με 25-17. Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός, αρχικά, βρέθηκε σε θέση οδηγού όμως ο ΑΟ Θήρας κατάφερε ν' ανατρέψει το εις βάρος του σκορ. Με το σκορ στο 20-19, οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα σερί 4-0 παίρνοντας πολλαπλά set balls. Με έναν πόντο για κάθε ομάδα διαμορφώθηκε το 25-20 και το 2-2 στα σετ, με τον αγώνα να κρίνεται στο tie-break.

Εκεί, ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος. Με τις Άτκινσον και Φουμάκη να δίνουν λύσεις από τα εννέα μέτρα οι «πράσινες» πήραν από πολύ νωρίς προβάδισμα ασφαλείας για να κλείσουν το tie-break με διψήφια διαφορά (5-15) και να πανηγυρίσουν τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 25-17, 25-20, 5-15