Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 4-2: Ο Λεβαντόφσκι ολοκλήρωσε την ανατροπή

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Βαλένθια με 4-2 για την 33η αγωνιστική της La Liga.

Δύσκολο αποδείχθηκε το εμπόδιο της Βαλένθια για τη Μπαρτσελόνα, αφού οι Καταλανοί χρειάστηκε να ανατρέψουν το σκορ για να πάρουν τη νίκη με 4-2.

Ο Φερμίν στο 22ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού τους «μπλαουγκράνα», όμως ο Ντούρο ισοφάρισε σε 1-1 πέντε λεπτά αργότερα. Λίγο πριν συμπληρωθεί το 40' οι «νυχτερίδες» πήραν κεφάλι στο σκορ, χάρη στο πέναλτι του Πεπέλου, ενώ στις καθυστερήσεις έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μαμαρντασβίλι.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Τσάβι αντέδρασαν και με ηγέτη των Λεβαντόφσκι έφτασαν στην ολική ανατροπή. Ο Πολωνός φορ ισοφάρισε σε 2-2 στο 49ο λεπτό, ενώ στο 82' έγραψε το 3-2. Στις καθυστερήσεις ο έμπειρος επιθετικός πέτυχε χατ τρικ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.